Merkez bankaları Bitcoin alımına başlayabilir

0 1

Kripto para sektörünün önde gelen yatırımcılarından olan Anthony Pompliano dünyadaki merkez bankalarının 2019 yılının ilk 6 ayında 15 milyar dolardan daha fazla altın alımı yaptığını açıkladı.

Financial Timesta yayınlanan raporda da 15 milyar dolarlık altının altının küresel piyasa değerinin yüzde 0.2sine eş değer olduğu belirtildi. 

15 milyar dolarlık altın alımının yazılı tarihin en büyük birikim vakalarından biri olduğu bildirildi.

Pompliano parayı elinde bulunduran güçlerin yatırımını ABD doları karşısında korumaya çalıştığını öne sürdü.

Bu tavrın sebebi yüksek faiz oranları Çinle ticaret savaşı ve diğer para birimlerinin değer kazanması gibi faktörler sebebiyle ABDnin dünya ekonomisindeki yerinin olumsuz anlamda değişebileceği ihtimali.

Bunun yanı sıra makroekonomik riskler kamu borcu jeopolitik riskler küresel çapta protestolar ve Bitcoin gibi alternatif para araçlarının yükselişi de bu yaklaşımın sebeplerinden olabilir.

ABD dolarının geleceği konusunda endişeli olan tek kurum merkez bankaları değil. JP Morgan kısa bir süre önce müşterilerine ABD doları cinsi tahsisatlarını azaltarak altına dönüştürmelerini öneren bir rapor sundu. Rapora atıfta bulunan Max Keiser ABD dolarının da rezerv ihtiyat durumunu ihtimalini değerlendiren Keiser Raporunu yayınladı.

Peki ABD doları ihtiyat durumunu kaybederse ne olacak? Bazılarına göre sıradaki durak Bitcoin.

Morgan Creek Digital Assetsin kurucularından Pompliano merkez bankalarının yakın vadede Bitcoin satın almaya başlayabileceğini öne sürdü.

Pomplianoya göre bunun en önemli sebeplerinden biri Bitcoinin asimetrik risk getiri profili.

Değeri trilyonlarca dolarla ifade edilen küresel servete nazaran Bitcoinin piyasa değeri henüz 200 milyar dolar civarında. Bitcoin küresel servetin yalnızca yüzde 1ini oluşturursa bir Bitcoin 50 bin dolar eder.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku