Bitcoin in volatilitesi neden düşüyor?

0 0

Geçtiğimiz hafta kripto dünyası için zorlu bir yolculuk oldu. Aralık 2017den bu yana ilk kez 19 bin doların üzerine çıktıktan ve neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştıktan sonra Bitcoin iki günde yaklaşık 3 bin dolar düştü ve tekrar aynı eleştiri konusunu gündeme getirdi : Bitcoin yatırım yapmak için çok değişken

Bu ifadede bazı gerçekler var ancak Bitcoin gerçekte ne kadar oynak? Ve geçen haftanın dalgalanması bekleniyor muydu ve ne anlama gelebilir? Hadi bir bakalım.

Ortalama olarak 21 Kasım – 27 Kasım arasında Bitcoinin haftalık fiyat sapması yaklaşık yüzde 3tü ve bu fiyatın bu haftanın zirvesinde olduğu yaklaşık 550 dolar. Bu ortalama olarak bu haftanın her günü için Bitcoinin yüzde 3 oranında (yukarı veya aşağı) kaydığı anlamına geliyor. Bu normal piyasa standartlarına göre çok fazla ancak kripto para biriminin geçmişine bakınca çok da fazla değil.

Örneğin öne çıkan noktalara bakalım. Eylül ayının son haftasında Bitcoin Bakktın zayıf bir açılışının ardından yaklaşık 1.500 $ değer kaybetti. İki ay sonra Çinin blockchaine (Bitcoine değil) olumlu bakışı hakkında haberler ortaya çıktıkça kripto para biriminin fiyatı 1.000 dolardan fazla arttı. Bu yılın başlarında fiyatın tek bir günde yüzde 50nin üzerinde düştüğünü ya da fiyatın 13.000 $ dan 19.000 $ a yükseldiği  2020 Eylül ortasından geçen haftaya kadar devam eden devasa ralliyi kim unutabilir?

Şimdi sayılardan bahsedelim ve büyük resme bakalım. Ocak 2018 ile geçen hafta arasında Bitcoin fiyatındaki ortalama haftalık sapma haftanın ortalama fiyatının yüzde 27si kadardır. Bununla birlikte bu yüzde 11 gibi yüksekten neredeyse yüzde 0a kadardır. Ocak 2018den bu yana en değişken 10 hafta şunlar oldu:

 Bir kez daha bunu bağlama oturtacak olursak bu hafta yüzde 3lük bir değişim gördü. Bu bu haftayı Ocak 2018den bu yana 141 hafta içinde en değişken 47. hafta yapıyor bu çok değişken değil değil mi? Ocak 2018den bu yana haftalık fiyat sapmasının nasıl değiştiği aşağıda açıklanmıştır.

Son dönemdeki yükselişin oldukça yüksek olmasına rağmen Ekimden bu yana en yüksek seviyenin bile olmadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni Ekim ayının son haftasında fiyat yükseldikçe haftalık sapmanın 21 Ekimde sona eren hafta için yüzde 78e kadar yükselmiş olmasıdır. Ayrıca 2018in bitiminden bu yana görülen yükseklere dikkat edin. Haftalık fiyat sapması yalnızca bir kez yüzde 10un üzerine çıktı. Yarılanmadan bu yana 12 Mayısta ortalama fiyat sapması yüzde 22 oldu bu tüm dönem ortalamasının (yüzde 27) altında ve yıl başından beri ortalamanın altında (yüzde 24).

Son olarak son aylarda yaşanan ralliye ve geçen hafta neredeyse tğm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştıktan sonra meydana gelen çöküşe rağmen Bitcoin bu boğa piyasasında olduğundan daha uzun süredir azalan volatilite ile işlem görüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku