Bitcoin in perakende yatırımcıları düşündüğünüz kadar spekülatif değil

0 0

Teknik anlamda 12 bin dolardan düşüp kısa vadede değer kaybetmesine rağmen Bitcoinin son aylardaki başarısını unutmamak gerekir. Bir aydan fazla bir süredir Bitcoin beş basamaklı işlem görüyor ve bu sürenin çoğu 11 bin doların üzerindeydi.

Bitcoinin 10 bin doların üzerinde işlem gördüğü altı hafta içinde özellikle perakende segmentinde olmak üzere piyasada birkaç önemli değişiklik görüldü. Perakende yatırımcılar için kripto cüzdan ve işlem platformu olan Upholdda Pazarlama ve Topluluk Başkan Yardımcısı Michelle O’Connor rallinin başlamasından bu yana Bitcoin alımlarında “katlanarak büyüme” gördüklerini söyledi.

İlginç bir şekilde bu büyüme Latin Amerika ve Birleşik Krallıktan diğerlerinin yanı sıra daha büyük küresel kripto para birimi piyasasında ön ve merkez olmayan iki bölgeden kaynaklanıyor.

Dahası O’Connor kripto para biriminin yalnızca bir kerelik toplu alımların popüler olmadığını “tekrarlayan işlemlerin” de artık moda olduğunu söyledi. Kripto piyasalarının son birkaç aydaki fiyat hareketlerine bakıldığında doğrudan emirler üzerinden sistematik yatırımlar için durum yapılabiliyor ve perakende yatırımcılar da aynı prensipte çalışıyor.

Mart 2020den beri Bitcoin yükseliyor ya da daha doğrusu toparlanıyor. Mart-Mayıs ayları arasında fiyat 4 bin doların altından 9 bin doların üzerine çıktı. Mayıs arasında halvingden önce ve Temmuz ayı sonlarında fiyat 9 bin – 10 bin dolar aralığında sıkıca işlem gördü ve nadiren patladı. 23 Temmuzdan 2 Ağustosa kadar fiyat 10 bin doları ve 12 bin doları aştı ve son birkaç güne kadar üzerinde durdu.

Bu daha büyük resme bakıldığında fiyat istikrarlı bir şekilde yükseldi ve piyasa katılımcıları tamamen içeri girmek yerine sistematik ve daha az spekülatif alımlar yaparak piyasayı rahatlatarak yanıt veriyor. O’Connor şunları ekledi:

“Müşterilerimiz 2020nin başından itibaren cüzdanlarına daha az spekülatif ve daha çok portföylerinin bir kolu olarak bakarak yinelenen işlemlere artan ilgi gösterdiler.”

Bu piyasanın mart ayında gördüğü gibi büyük fiyat hareketleri sırasında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gelişigüzel alım satımına ve Ağustos ayında ve geçen hafta da daha küçük derecelere tezat oluşturuyor. Bunun işaret ettiği şey kripto para satın almanın daha kademeli ve olgun bir yolu bunun yıllık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ve üzerinde kalan tek varlık sınıfı olduğunu akılda tutmak.

Altının başını çektiği emtialar hala Ağustos ayı başındaki düşüşünden sonra toparlanıyor. Dahası hisse senetleri yükseliyor ancak değerlemeleri şüpheli ve en azından devlet tahvillerinin getirileri düşüyor.

Perakende tüccarları kripto para birimlerini satın almak [veya satmak] için Uphold gibi perakende platformlarına güvenmekle kalmıyor aynı zamanda birbirlerine de güveniyorlar. OConnorun da belirttiği gibi Latin Amerika Bitcoin üzerinde canlıdır ve Arjantin Şili Venezuela ve Columbia gibi ülkelerde Bitcoin için haftalık ortalama işlem hacminin artması ve birkaç ülkenin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla aynı şeyi yinelemektedir 

Sadece Bitcoin piyasaları değişmekle kalmıyor aynı zamanda duyguları da çılgınlıktan daha düzgün ve ölçülü bir hale geliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku