Bitcoin in hafta sonu yaşadığı sert düşüşün arkasında ne var?

0 0

Cumartesi gecesi gecenin geç saatlerinde Bitcoin fiyatı aniden sadece 10 dakikada yüzde 10un üzerinde değer kaybederek 1.400 dolardan fazla düştü.

Ancak kripto para biriminde bu kadar büyük bir düşüşe neden olan şey nedir ve yatırımcılar ve işlemciler böyle öngörülemeyen bir olaya nasıl hazırlanabilirler?

Bitcoin fiyatında gece yarısı ani düşüşe neden olan nedir?

New Yorkta saatler gece yarısını gösterdiğinde Bitcoin 12 bin 98 dolaraa yükseldi. O andan itibaren fiyatta basamaklı bir çöküş başladı.

İlk çıkış kripto para birimini 12 bin doların altına itti ve orada anlık olarak durakladı sonra tamamen aşağılara düştü.

On dakika sonra BTC USD yüzde 11in üzerinde değer kaybetti ve 1400 dolar değer kaybederek 10 bin 600 dolara düştü. Bir saatten az bir sürede varlık yüzde 12.5in üzerinde değer kaybederek 1.500 dolar düştü.

Ama buna tam olarak ne neden oldu?

Harekete büyük olasılıkla piyasanın en düşük likidite anından yararlanmaya çalışan büyük stratejik bir aktör neden oldu. Gecenin o zamanında girişimci Marc van der Chijs Kuzey Amerikalı ve Avrupalı traderların uyuyacağını söyledi.

Buna ek olarak böyle düşük bir likidite süresi boyunca kar alan büyük balina pozisyonlarını örtmeye zorlanan uzun vadede aşırı borçlu yatırımcıların veya tetiklenen duraklar yoluyla kademeli bir etkiye neden oldu.

Çok daha şiddetli de olsa aynı şey ‘Kara Perşembe’ günü de oldu ve bu  sadece bir balinanın karı alma değil farklı koşullar tarafından tetiklendi.

Ayrıca 2019da Bitcoin 14 bin dolara yükselmek üzere 4 bin dolarlık noktadan ayrılırken tam tersi  oldu. Tek bir stratejik aktör daha belirgin bir etki yaratmak için hafta sonu bir gecede düşük likidite anlarında borsalar üzerinden birkaç satın alma emri verdi.

Kripto pazarında öngörülemeyen sürprizlere nasıl hazırlanmalı?

Ani çökmeleri nadirdir ancak yine de kripto piyasasında gerçekleşir. Siyah Perşembe özellikle dikkat çekiciydi. Her yerde varlıklar bir likidite krizi yaşadı ancak hiçbiri Chainlink’in aniden neredeyse sıfıra düşmesi kadar kötü değildi. 

 Böylesi durumlarda makul durdurma kayıplarının ayarlanması ve kayıpların çok riskli olduğu yerlerde asla çok büyük boyutlarda konum almamaları yapılacak en iyi şeylerdir.

Cumartesi günkü gibi ani düşüş durumlarında van der Chijs: ya  “satma” ya da  panik ol ve bu “boğa piyasası” sırasında hafta sonu Bitcoin için normal bir davranış diyor.

Yatırımcılara sürüş için “HODL” yapmalarını ya da belki de vahşi fiyat dalgalanmalarını kar için alıp satmalarını denemelerini tavsiye ediyor. Bunun “hızlı para kazanma şansı” olduğunu iddia ediyor ancak kendisinin oynadığı bir oyun olmadığını kabul ediyor.

Ne yapmaya karar verirseniz verin bir ani çökme durumunda kaybı tamamen önlemenin bir yolu yoktur ancak düzgün yerleştirilmiş bir durdurma kaybı riski minimumda tutabilir. Bir tüccar veya sadece bir yatırımcı olun stop-loss (kaybı durdurma) herkesin aşina olması ve ani düşmelere karşı bir önlem olarak kullanması gereken bir araçtır.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku