ABD Sağlık Bakanlığı, coronavirüs  ile savaşmak için Blockchain i kullanıyor

0 0

Temmuz 2020nin sonlarında ABD Sağlık Bakanlığı COVID-19 ile ilgili bilgileri izlemek için bir blockchain programının operasyonel ve kullanımda olduğunu ve veritabanı teknolojisi için önemli bir yeni kullanım durumunu işaret ettiğini doğruladı.

Bu haber ilk olarak Forbes ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (HHS)  enformatik sorumlusu Jose Arrieta arasındaki bir röportajda ortaya çıktı ve Arrieta ülke genelindeki yeni koronavirüs hastanelerindeki verileri daha etkili bir şekilde izlemek için veritabanı teknolojisinin kullanıldığını iddia etti.

Arrieta veri kimlik doğrulama platformu olan HHS Protect projesinin blockchain teknolojisini nasıl kullandığı hakkında bazı ayrıntılar verdi. HHS tarafından kullanılan önceki teknolojilere kıyasla yeni sistemle “her gün aldığımız her veri öğesinin o veri öğesinin ayrıştırılması iyileştirilmesi ve paylaşılması için zaman damgalı bir kayıtla özetlendiğini” söyledi.

Ayrıca Protectin benimsenmesinin “daha hızlı klinik araştırmalara izin vereceğini vatandaşları koruyacağını ve bu pandemiyi kontrol altına almaya yardım edeceğini böylece blockchain teknolojisini kullanarak bu pandemiden kurtulabileceğimizi iddia etti.

Arrieta bu sistemin Hyperledger ve IBM tarafından kullanılanlara benzer bir kurumsal blok zinciri kullandığını iddia etti ancak kesin teknik özellikler vermeyi reddetti. Bununla birlikte bu sistemin “platformdaki binlerce kullanıcının veri setlerine eriştiği yeni bir adım olacağını” ve HHSnin artık “sonuçların nasıl oluşturulduğunu genel halkla paylaşabileceğini ve kayıtların kimse tarafından değiştirilemeyeceğini” iddia etti.

HHS Protectin geliştirilmesi ve uygulanması özellikle bir blockchain ağı kullanımı için olmasa da bazı tartışmalara neden oldu. Bu yeni veri sıralama sisteminin geliştirilmesiyle Hastalık Kontrol Merkezine giden hastaneye yatış verileri artık sadece HHS Protecte kaydırılıyor. Her iki ajanstan yetkililer bu hareketi savundu CDC direktörü Robert Redfield ABC Newse göre “Kimsenin CDCden erişim veya veri almıyor” ve “Bunun CDCnin veri kullanma yeteneği üzerinde hiçbir etkisi yok” dedi.

Arrieta blockchain teknolojisinin geniş kapsamlı uygulamalarını savundu ve “farklı bilgileri hızlı bir şekilde toplama yeteneği böylece   COVID-19 gibi çok önemli yeni bir virüsle uğraşırken  Amerika Birleşik Devletlerinde neler olduğunu anlayabiliyoruz’’ dedi.

Geçmişte blockchain düzenlemeleriyle federal ve eyalet düzeyinde tutarsızlık arasında böyle kritik bir görev için böyle bir sistemin coşkulu bir şekilde benimsenmesi ABDdeki kurumsal blockchain benimsenmesinin geleceği için önemli olabilir. Örneğin 20 Temmuz 2020’de Savunma bütçesi bu teknolojinin askeri olarak benimsenmesini araştırmak için bir plan içeriyordu.

Arrieta HHS’nin blockchain teknolojisine yönelmesinden övgüyle bahsetti. ve Forbesa beş yıl içinde “33 ila 40 milyon dolar civarında birtasarruf edileceğini” söyledi. Blockchain teknolojisi “bireysel şirket ajans ve ulusal düzeyde piyasada bir güven kaynağı” olacak Arrieta “COVID-19 ile mücadelede blockchain kullanımının gerçekten etkili olacağını belirtti…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku