Bitcoin in (BTC) Fiyatı 51.000 Doların Üstüne Çıkarken Bitcoin e Karşı Altın Tüm Zamanların En Düşük Seviyesinde

0 0

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 51.000 doların üzerinde yer alırken en çok kıyaslandığı varlık olan altına karşı da oldukça iyi performans gösteriyor.

Bitcoin pek çok varlık ile karşılaştırılıyor ancak en yaygın olarak her iki varlık da bir değer deposu olarak görüldüğü için sarı metal ile daha çok kıyaslanıyor.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi Bitcoin ve altın arasında oran geçen yılın Mart ayından bu yana kademeli olarak düşüyor. O zamanlar Bitcoinin dolar değeri büyük ölçüde koronavirüs ile başlayan krizin neden olduğu piyasa çapında çöküş ile 3.800 dolara kadar düştü.

O zamandan beri sadece BTC oldukça iyi performans gösterdi ve Mart 2020deki en düşük seviyelerden bu yana yaklaşık yüzde 1250lik şaşırtıcı bir artış gösteriyor. Öte yandan altın ise bu rallide oldukça geri kaldı. Bu yazının yazıldığı sırada bir ons altın Bitcoin tarafından sağlanan herhangi bir kazancı kovalamak şöyle dursun kıymetli metal 1780 dolar civarında yer alıyor.

Dijital Altın Hikayesi Güçleniyor

Her iki varlık da bir değer deposu olma gibi güçlü özellikler gösterirken birçok kişinin gözünde Bitcoin daha üstün. Tabii ki bunun zamana karşı test edilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var çünkü dijital para birimi fiziksel karşılığı ile karşılaştırıldığında oldukça genç.

Bununla birlikte giderek artan sayıda kurum ve önde gelen yatırımcılar Bitcoinin aslında bir şekilde dijital altın olduğu anlatısını benimsiyor  Geçtiğimiz yıl efsanevi yatırımcı Paul Tudor Jones Bitcoinin enflasyona karşı en iyi varlık olduğunu söyledi. Daha dün St. Louis Merkez Bankası başkanı Bitcoinin bir para birimi olmaktan çok altına rakip olduğunu söyledi.

Yukarıdakilerin hepsiyle birlikte Bitcoinin altına karşı bazı olumlu yanları var bunlardan birincisi taşıması kolaydır. İnternete erişiminiz olduğu sürece Bitcoinlerinize kelimenin tam anlamıyla dünyanın herhangi bir noktasından erişebilirsiniz. Bitcoinin bir yerden bir yere nakli bu kadar kolayken bir de 10 KG altın taşıdığınızı hayal edin. 

Bitcoinin korunması da nispeten daha kolaydır. Yüksek güvenlikli kasalara ihtiyacınız yoktur. Bitcoinleriniz cüzdanınızda güvenle saklanır ve özel anahtarlarınız size ait olduğu ve tehlikeye atılmadığı sürece endişelenmenize gerek yok.

Bitcoin dijitaldir sansüre dayanıklıdır ve aynı zamanda sınırlı arza sahiptir. Bunların tümü hayal edebileceğimizden daha hızlı dijitalleşmeye doğru giden bir dünyada lider kripto para birimine fayda sağlayacak gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku