Bitcoin ile Tesla hisse senedi arasında bir korelasyon var mı?

0 1

Bitcoin pek çok nedenden ötürü ilginç bir varlık en önemlisi hisse senetleri ve altın gibi diğer birçok finansal araçla korelasyonları paylaşmasıdır ancak çoğunlukla bu korelasyonlar oldukça geneldir. Şimdi bitcoinin özellikle Tesla hissesi ile bir korelasyon paylaştığı ortaya çıkıyor ve kanıtlara bakıldığında bu fikri görmezden gelmek zor.

Tesla ve Bitcoin Bağlantılı

Bitcoin koronavirüs salgını sırasında son derece iyi iş çıkardı. Evet pandeminin ortaya çıktığı ve dünyanın finans piyasalarını tahrip ettiği Mart ayında varlığın başlangıçta fiyatının düştüğü doğrudur. Bununla birlikte para birimi nihayetinde iki ay içinde kendini toparladı ve hatta Temmuz ayında neredeyse bir yılın en yüksek seviyesi olan 10 bin dolar sınırını geçti.

Bitcoin birdenbire beş haneli bölgeye giriyordu. İnsanların para birimi hakkındaki fikirlerinin zamanla onun bir değer deposu ve potansiyel bir “güvenli bölge” olarak durumunu yansıtacak şekilde değiştiği iddia edilebilir. Kullanıcılar aniden onu altınla aynı çizgide gördüler. İnsanların servetini enflasyona ve diğer sert ekonomik koşullara karşı korumak için kullanılabilecek bir koruma olarak nitelendirilebilir. İnsanlar fiat para birimlerine olan güvenlerini kaybediyorlardı ve dünyanın en son cevabı Bitcoindi.

Ancak koronavirüsün yükselişi sırasında başka bir şey oldu. Dünyadaki birçok hisse senedinin fiyatı düşerken sonunda Tesla büyüdü ve yükselmeye başladı. Bu garipti çünkü etrafındaki her şeykrizden etkilenirken Tesla tamamen farklı bir düzlemde görünüyordu. Bu nedenle Bitcoin ve Tesla hisse senetleri bu varlıkların çevrelediği finansal kaosa rağmen  gerçekten yükseliş koşulları yaşadı.

Bu ikisinin alışılmadık bir tür bağı paylaştığının ilk işaretidir. Dünyanın geri kalanı parasal yaralar tarafından harap edildiğinde ikisinin de yeni zirveler için işlem yaptığını gören bir korelasyon. Buna ek olarak kullanıcıların hem kripto hem de her tür hisse senedi dahil olmak üzere birden fazla varlık için alım satım ve fiyat bilgilerini görüntüleyebildiği bir topluluk olan Trading Viewden gelen veriler Tesla hisse senetlerinin dünyada en çok görüntülenen finansal varlıklar olduğunu gösterken onu BTC takip etti.

Denklemin Olumsuz Tarafı

Hem Bitcoin hem de Tesla son birkaç ayda çok büyük hale geldi. Tesla Eylül ayı başlarında 500 doları kırdı ve Bitcoin yaklaşık aynı anda 12 bin dolar aralığına ulaştı. Bunlar sırasıyla yaklaşık yüzde 600 ve yüzde 137lik artışlardır.

Ancak MI2 Partners analisti Julian Bridgene göre Teslanın 2017de bitcoinin gösterdiği aynı işaretleri göstermeye başladığını düşünürsek bir sorun var. Bu süre zarfında bitcoinin bir balonun içinde sıkışıp kaldığı ve ne yazık ki gelecek yıl balonun patladığını gördü ve bitcoin fiyatı 2018in son aylarında birim başına kabaca 20 bin dolardan yaklaşık 3 bin 500 dolara düştü.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku