Bitcoin için ‘uçucu’ yorumunu yapan milyarderden yeni tespit

0 0

Hedge (riskten korunma) fonu Bridgewater Associatesin kurucusu ve baş yatırım sorumlusu milyarder Ray Dalio sermaye piyasalarının artık özgür olmadığına inanıyor.

Dalio Bloomberge verdiği  mülakatta piyasaların çok değiştiğini böylece Fed gibi merkez bankalarının artık geleneksel ekonomik sistemin sınırları içinde hareket etmediğini söyledi .

Dalio merkez bankalarının normal zamanlarda bankalara ödünç alabilecekleri parayı verdiğini bankaların da bunu ödeyebilecek kişilere ödünç verdiğini; bunun da kredi sistemini yarattığını ve diğer finansal varlıkların birbirleriyle rekabet ettiğini söyledi. Ancak şimdi ekonominin ve piyasaların; merkez bankalarının varlık alımlarıyla döndüğünü söyledi. Dalio; “Merkez bankalarının varlık alırken veya satarken öncelikleri klasik serbest piyasanın öncelikleri ile aynı değildir. Sonuç olarak sermaye piyasaları özgür değil” ifadelerini kullandı.

Merkez bankalarının 2008 Mali Krizinden sonra kendilerini “piyasa yapıcısı” konumunda bulduğunu ve piyasaların artık özgür olmadığı ortamı yarattığını söyledi. Ancak merkez bankaları dev şirketlere ve düşen meleklere borç vermemiş olsa ekonominin büyük ölçüde çökeceğine dikkat çekti.

Dalio diğer yandan doların rezerv para birimi olarak çekiciliğini kaybedebileceğini çünkü piyasadaki nakit akışının paranın geleneksel değerlemesinin artık mevcut olmadığı anlamına geldiğini söyledi. Ray Dalio daha önce dolarının rezerv para birimi rolü konusundaki endişelerini dile getirmişti.

Dalio nakit konusunda her zaman olumsuz düşünmesiyle ünlü olsa da yine de ağırlığı kripto para birimleri gibi diğer alternatiflere yönlendirmiş değil. Dalio Nisan ayında “nakit neredeyse her zaman en kötü yatırımdır” dedi. Milyarder yatırımcı daha önce Bitcoin hakkında konuşmuş ancak kripto para birimlerinin bir değer deposu olarak işlev göremeyecek kadar uçucu olduğunu söylemişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku