Bitcoin için bu 3 önemli faktöre dikkat!

0 0

Büyük medya kuruluşları Joe Bidenı 2020 seçiminin galibi ilan etti ve analistlerin Biden başkanlığının 2021de Bitcoin fiyatını nasıl etkileyebileceğini tahminleri de gelmeye başladı.

Birçok büyük medya kuruluşu 4 günlük titiz oy sayımının ardından Joe Bidenin ABDnin 46. Başkanı olmak için yeterli seçim oyu almayı başardığını duyurdu.

Analistler bir Biden başkanlığının geleneksel piyasaları ve Bitcoin fiyatını nasıl etkileyebileceğine daha yakından bakarken dikkate alınması gereken üç temel faktör var: teşvik paketi güçlenen bir ABD doları ve borsada iyileşme olasılığı.

Ekonomik teşvik Bitcoini daha yükseğe taşıyabilir

ABD Başkanı Donald Trump seçimden önce teşvik tartışmalarını seçim sonrasına ertelemek istediğini söyledi. 

Bidenin seçilmesi yıl sonuna kadar bir teşvik paketi olasılığını aydınlatıyor. ABD Kongresindeki Demokratlar zaten Ekim ayında 2.2 trilyon dolarlık bir teşvik tasarısı önerdiler ancak bu öneri Senatoda destek alamadı.

İkinci tur teşvik Bitcoini olumlu yönde etkileyebilir çünkü ABDdeki finansal koşulları önemli ölçüde rahatlatır.Bu aynı zamanda ABD ekonomisini de yükseltir ve dolayısıyla yüksek riskli varlıklar için yatırımcı iştahını artırır.

Bitcoin algısı riskli bir varlıktan güvenli bir sığınak varlığına ve son aylarda bir enflasyon oyununa dönüştü.

Buna rağmen Bitcoin fiyatının borsa ile birlikte hareket ettiği çok sayıda örnek var bu nedenle riskli varlıklar için iştahın olmaması durumunda Bitcoin fiyatı hala yükselebilir.

Yükselen ABD doları

Biden yönetimi teşvik paketini onaylarsa ABD doları da yükselecek. Euro bölgesi örnek olarak büyük bir teşvik önerisini kabul ettikten sonra Euronun hızla yükseldiğini gördü.

ABD doları Mart ayından bu yana rezerv para birimleri karşısında düşük performans gösteriyor. Sonuç olarak dolar karşısında fiyatlandırıldıkları için altın Bitcoin ve diğer alternatif değer depolarının geri kazanılmasına yardımcı oldu.

Bu nedenle ikinci bir teşvik paketinin ve yatırımcı güveninin artırılmasının başlangıçta Bitcoin fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Ayrıca güçlenen doların Bitcoin ve altın üzerinde ek satış baskısı uygulayabileceğini de unutmamak gerekir.

Borsa artık seçim belirsizliği kaybolduğuna göre toparlanabilir

Analistler seçim sonucunun onaylanmasının ardından ABD borsasının toparlanmasını da bekliyorlar.

Pek çok analist Bidenın vergi ve çevre politikalarının sonunda borsa çöküşüne yol açabileceğine inanmasına rağmen hisse senetlerinin kısa vadede toparlanma olasılığı yüksek.

Analistlerin çekişmeli bir seçime karşı uyarıda bulunmaları üzerine borsa Ağustos ve Eylül boyunca sert bir şekilde düştü. Seçim sonucunda ortaya çıkan spekülasyonun riskli varlıklar arasında bir satış oranını artırması olası değildir.

Aksine kesin bir kazanan olmadan seçimin devam edeceği korkusu piyasaların çalkantıya uğramasına neden oldu.

2020 yarışının sona ermesinin ardından piyasalarda daha az belirsizlik var ve bu diğer riskli varlıkların yanı sıra hisse senetlerinin de toparlanmasını sağlayabilir.

Düzenleme açısından Compound Finance’in genel danışmanı Jake Chervinsky Biden’ın kriptoya karşı herhangi bir kamu duruşunuve fikir ifade etmediğini söyledi ve şunları ekledi:

“Başkan seçilen Biden kripto hakkındaki görüşleri hakkında kamuya açık bir şey söylemedi. Şimdilik dikkatini çekecek kadar büyük bir mesele değil. Önümüzdeki dört yıllık ABD kripto politikası kilit pozisyonlara kimi atadığına bağlı; geçiş ilerledikçe daha fazlasını öğreneceğiz. “

Medya Joe Bidenın 2020 seçimlerinin galibi olduğunu duyururken Başkan Trump henüz bunu kabul etmedi ve Trumpın hukuk ekibinin sonuçlara itiraz etmesi ve oyları  yeniden saymaya zorlaması bekleniyor.

Bu gerçekleşirse korku ve oynaklık piyasalara hızla yeniden girebilir ve hisse senedi ve kripto fiyatlarında gerilemeye yol açabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku