BITCOIN İ DERİN DEVLET (NSA) YARATTIĞINI GÖSTEREN 4 SEBEP

0 0

Bitcoinin yaratıcısı kim? Bitcoin Whitepaperı yazan gizemli Satoshi Nakamoto hiç ortalığa çıkmadı. 2009dan beri Bitcoini kimin yarattığına dair birçok teori var. Hatta bazıları NSAnın yarattığını düşünüyor.

1) Bir kısmını kesinlikle onlar yarattılar

SHA-256 Bitcoin’in mimarisinin temel bir parçası olan güvenli
özetleme algoritmasıdır . İlk 2001de yayınlanan bir NSA hash fonksiyon algoritmasıdır.
SHA-256 Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından tasarlanan ve yazılmış bilgisayara herhangi bir girdiyle bir dizi matematiksel adım atmasını söyleyen bir talimatlar bütünüdür. Herhangi bir boyutta bir bilgi dizisi formunda olabilir.
Bu matematiksel adımların her girdiyle birlikte yaptığı şey o girdiyi her zaman hash adı verilen 256 bit değerindeki bir çıktıya sıkıştırmaktır. 
Diğeri de onu şifreler. Bu adımlardaki matematiksel işlemler ve işlemci olarak kullanılan değerler tersine döndürülemez yani hash’i kullanarak girdi bulunamaz.

Böylece hash orijinal veriler için parmak izi olarak kullanılabilir çünkü SHA-256 ile çalıştırılmadan önce çıktının herhangi bir değer için ne olacağını tahmin etmek mümkün değil. Ve sonuçta ortaya çıkan hash tamamen rastgele görünür fakat her seferinde aynı girdi için aynı hashi yapacak kararlı bir sürecin sonucudur. Dolayısıyla SHA-256 (güvenli hash algoritması 256) kriptografik bir tek yönlü sıkıştırma işlevidir.
İşte bu özel hash algoritması yukarıda Antonopoulos un çok açık bir şekilde anlatıldığı gibi Bitcoin’in nasıl çalıştığının temel bir öğesi.

2-Satoshi Nakamoto “Merkezi İstihbarat” (Central Intelligence) demek

Şimdi bu dev bir tesadüf olabilir ama bunun olması pek muhtemel değil.
Ama gerçek olan şu ki Bitcoin’i kim bulmuş ise takma ad olarak “Merkezi İstihbarat”ın Japonca’daki karşılığını yaratmış. Tabii ki bu Bitcoini oluşturan CIA olduğunun kanıtı olamaz.


Bu işin arkasında NSA olabilir ve CIA’in Japonca’daki karşılığını kullanarak bir şaka yapmak istemiş ya da hedef şaşırtmış istemişte olabilir.

3-Bir Kripto Para Derin Devlete Nasıl Fayda Sağlar?

Derin Devlet kripto para biriminin var olmasını isterdi. Bitcoin’in eleştirmenlerinin dediği gibi gizli operasyonları olan kuruluşlar için bu mükemmel bir şey. (CIA’nın bildiği gibi).
Kripto para derin devletin Wall Street’teki veya dünyadaki bankalardaki kurumsal finansın dışında dikkatlerden uzak finansal bir altyapıya sahip olmasının bir yoludur.
1986 yılında ABD yönetim kademesinden bazı kişiler İran’a silah satmış ve buradan gelen para yasa dışı bir şekilde Nikaragua’da dönemin solcu yönetimini devirmeye çalışan anti-komünist kontraları desteklemek için harcanmıştı. Bu olayın ortaya çıkmasıyla da ABD de büyük bir soruna neden olmuştu. Herhalde o zamanlarda kripto paralarla bu işi kimsenin ruhu duymadan halledebilirlerdi.

4-Eski ABD savcısı BTC’nin FBI’ın Suçluları yakalamasındaki rolü

Kripto Derin Devletin yaptıklarını gizlemesini kolaylaştırır ancak aynı zamanda suçluların ne yaptığını görmelerini kolaylaştırır.
Bu videoda eski bir ABD Adalet Bakanlığı siber suçlar savcısı Bitcoin blok zincirindeki işlem ve hesap kayıtlarının suçluların bulunmasında derin devlet için ne kadar kullanışlı olduğunu açıklıyor.

Bitcoin’le ilgili olan şey özel olmadığı. Tamamen şeffaf olduğu. Her hesap her miktar ve işlemin tümü 10.000 farklı düğümde tutulan dev bir genel belgede mevcuttur.

Bitcoin’in blockchain hesap bilgileri fiat bankacılığındaki gibi yalnızca güvenilir bir kurumsal yöneticinin sahip olduğu bir şifrenin arkasına gizlemez.
Gözetime her zaman meraklı olan derin devlet bir kripto para yaratmış olsun veya olmasın ortalığı çoktan kurcalayıp alt üst etmiştir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku