Bitcoin i (BTC) Yasakladığını Sanan Çin in Başı Kripto Paralarla Yine Dertte

0 0

  Bitcoinin fiyatı birkaç hafta önce tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken Çin Döviz İdaresi departmanı müdürü Xuan Changneng geçtiğimiz günlerde varlıkların Bitcoin yoluyla yurtdışına yasadışı aktarımı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Xuanın açıklamaları “Çin Finansmanı: Döviz Denetiminin Etkinliğini Artırmak için Teknolojiyi Uygulama” başlıklı resmi bir raporda yayınlandı. Xuan yükselen BTC fiyatı ve Çinli tüccarların denizaşırı para transferi yapmak için kullandıkları son trendden bahsederken şunları yazdı:

“Piyasa varlıkları Çinde yuanı Bitcoine dönüştürüyor İnternet üzerinden denizaşırı taraflara Bitcoin satıyor ve ilgili yabancı para birimlerini denizaşırı hesaplarda toplayarak sınır ötesi işlemleri gerçekleştiriyor. Şu anda Çinde kripto para birimlerini denetleyecek  düzenleyici bir kurum yoktur ve kripto para biriminin dış denetimi dışında objektif olarak işlemesine  dahil edilmesi için yasal bir temeli de yoktur.

Bitcoini Yasaklamak İmkansız 

 Çin 2014te Bitcoin ve diğer kripto para birimleri yasakladı ve 2017de Asya devi ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarını da kapattı. Dijital yuan adı verilen ulusal dijital para birimine ve yaklaşan lansmanına odaklanan Çin şu anda birçok batılı ülkenin uzun zaman önce fark ettikleri gibi Bitcoin kullanımını yasaklamanın imkansız olduğunu fark ediyor.

Xuan resmi blogunda eyalet hükümetini kripto para düzenlemeleri için Birleşik Krallık sandbox programından bir şeyler öğrenmeye ve yasadışı döviz faaliyetlerine karşı bir baskı başlatmaya çağırdı.

Xuan: “Çin Birleşik Krallık Singapur ve diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumların deneyimlerinden ders alması gerekiyor. Çin yer altı bankaları ve sınır ötesi kumar gibi yasa dışı döviz faaliyetlerine ciddi şekilde ivedi olarak engel olmalı.” dedi.

Otoriter bir devlet olan Çin Bitcoin ve diğer dijital varlıklar gibi merkezi olmayan para birimlerinin mevcut finansal sistemine nüfuz etmesini istemedi ancak kullanımını düzenlemek yerine tamamen yasaklayarak şu anda varlıkların Bitcoin yoluyla yasadışı aktarımı sorunuyla karşı karşıya kaldı.  Çin hükümeti birkaç kez ülkedeki kripto hizmeti sağlayıcılarının peşine düştü ancak yeraltı ticaretlerini ve bankaları takip etmek sanıldığı kadar kolay değil.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku