Biden Beyaz Saray da! Yeni Yönetimde Kripto Para Birimleri Siyasi Bir Hedef Olabilir mi ? 

0 0

Ve bugün nihayet Başkan seçilen Joseph R. Bidenin göreve başlama günü. Bu süreçte bir dizi finans ve politika analisti önümüzdeki dört yıl içinde finans dünyasında bazı büyük politika değişiklikleri öngörüyor.

Kripto para birimlerinin artan popülaritesi ve finansal teknolojilerin yayılmasıyla kripto ve fintechin ABD düzenleyicilerinin hedefinde olması kaçınılmaz görünüyor.

 Biden Yönetiminin İlk Gün Ne Yapması Bekleniyor?

Yeni yönetimin zaten birinci gün politika değişiklikleri yapmaya yönelik bir dizi planı var. ABC News Bidenın görev süresinin ilk gününden itibaren “kaleminin gücünü” kullanarak “düzinelerce idari karar başkanlık muhtırası ve diğer resmi direktifler yoluyla ABD politikasında kapsamlı bir dönüşüm” gerçekleştirmek için kullanacağını bildirdi.

Acil idari emirlerin çoğu ulusal COVID-19 salgınıyla başa çıkmayı hedeflerken aynı zamanda ABDye göç ve iltica ilgili Trump dönemi bazı müslüman ülkelere getirilen kısıtlamaların bir kısmını iptal etmeyi hedefliyor.

Bu nedenle fintech ve kripto hızlı eylem söz konusu olduğunda Biden yönetiminin öncelik listesinin başında olmayabilir.

Bununla birlikte ilk gün ilk hafta ve hatta görevdeki ilk yılın ötesinde Biden yönetiminin Amerika Birleşik Devletleri için bir dizi önemli politik kararlar vermesi bekleniyor. Sonuçta COVID-19un ölümcüllüğü ele alınması gereken acil bir sorun olsa da virüsün toplumsal etkileri pandeminin çok ötesinde devam edecek.

Son Dört Yılda Yeni Bir Finansal Paradigma Oluştu

Finans dünyasında COVID-19 her şeyin dijitalleştirilmesi  yönünde belirleyici bir adım attı.

Karantina emirleri konulduğu için ABD ve diğer ülkelerde nakit kullanımı büyük ölçüde azaldı; Daha önce şahsen hizmet veren finans şirketleri dijital hizmet tekliflerini daha da geliştirmek zorunda kaldılar. ABD hükümeti ayrıca gelirleri COVIDden olumsuz etkilenen bireyler ve küçük işletmeler için federal yardım dağıtımlarına yardımcı olmak için bir dizi fintech firmasını görevlendirdi.

2020 adrenalini COVIDden muzdarip ekonomilere pompalamak için Amerika Birleşik Devletlerine ve dünyanın diğer bölgelerine büyük miktarda para basımı ve teşvik programları getirdi. Bu devasa para basımının tam etkileri muhtemelen bir süre daha hissedilmeyecek olsa da bazı analistler büyük bir enflasyonun yakın olduğu konusunda uyardı.

Belki de bu pandemi yılının Bitcoinin önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmayı başardığı ve benzeri görülmemiş bir uluslararası ilgi ve kullanım kazandığı yıl olmasının nedenlerinden biridir. 2020 aynı zamanda merkezi olmayan finans dünyasının da büyüme ve kullanımında önemli ilerleme kaydettiği “DeFi yazının” yılıydı.

Peki Biden Yönetimi Finansal Teknoloji ve Kripto Alanlarına Ne Tür Düzenlemeler Getirebilir?

Para politikası değişiklikleri dolaylı olarak Bitcoin ve diğer kripto piyasalarını güçlendiriyor Kripto para birimi alanı üzerindeki doğrudan etkilere gelince Biden yönetiminin en büyük etkilerinden biri doğrudan kripto ile hiçbir ilgisi olmayan mevzuattan gelebilir.

Tokens.com CEOsu ve Kurucu Ortağı Andrew Kiguel Finance Magnatese “Biden 19 trilyon dolarlık teşvik paketini açıkladı. Bitcoin fiyatının ve kripto paranın büyük bir yükseliş görmesinin nedeni ABDnin pandemiye yanıt olarak çok fazla para basması.”

Kiguel “2020de dolaşımdaki ABD dolarının yüzde 30undan fazlası basıldı” dedi. “Önerilen bu teşvik paketi bu para basımını güçlendiriyor ve daha fazlası geliyor. Bu yatırımcıları ABD dolarından uzaklaştırıp Bitcoin ve altın gibi değeri daha iyi tutan alternatif alanlara çekecek. “

Bidenin Kabine Seçimleri Kripto Dostu mu?

Andrew Kiguel doğrudan kripto ve fintechi hedef alan politika kararları söz konusu olduğunda Bidenın bazı kabine seçimlerinin ABD başkanlık yönetimlerinin önceki üyelerinden daha kripto dostu olabileceğine dikkat çekti.

Kiguel “Gary Gensler Biden’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı olarak seçildi” dedi. “Gensler kripto para birimi alanı hakkında derin bilgiye sahip bir Wall Street emektarı. Bu uzun zamandır beklenen Bitcoin ETFlerinin ve kripto dostu düzenlemelerin onaylanmasına yol açabilir.

“Önceki SEC başkanı kripto için daha az arkadaş canlısıydı” diye ekledi.

Bununla birlikte ABD finans ortamında önemli figürlerin atanması söz konusu olduğunda hala bazı bilinmeyenler var.

Küresel çok varlıklı yatırım platformu eToro’nun piyasa analisti Josh Gilbert Finance Magnates’e “Biden henüz Federal Rezerv Başkanını açıklamadı ve beklememiz gerekeceğini” belirtti.

  Gilbert “Bununla birlikte Jerome Powellın Federal Başkan olarak kalması muhtemeldir ve bu muhtemelen uzlaştırıcı para politikasını devam ettirecektir” dedi. “Bu aynı zamanda Biden Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından önerilen agresif mali politikayla da iyi bir koordinasyon sağlayacak.”

Yakın Zamanda Bir “Dijital Dolar” Görebilir miyiz?

COVID-19 tarafından hızlandırılmış görünen bir diğer değişim merkez bankası dijital para birimleri veya CBDClerin yaratılmasına yönelik küresel harekettir.

Bu haftanın başlarında Finance Magnates ile yapılan bir röportajda CoinShares Yatırım Stratejisti James Butterfill “COVID-19 sırasında gördüğümüz şey birçok merkez bankasını CBDCleri düşünmeye gerçekten iten nakitsiz toplumlara doğru büyük bir harekettir. “

Bununla birlikte tüm bunlara rağmen Birleşik Devletler yakın zamanda bir “dijital dolar” geliştirmekle ilgilenmeyebilir. “Dijital dolar” kavramından 2020nin başlarında COVID teşvik faturalarından birinin erken taslağında kısaca bahsedilmişti ancak bu fikir teşvik dağıtımı için daha kısa vadeli çözümler lehine hızla geri çekildi.

Kripto Para Birimi Apolitik Olmaktan Çıktığında Ne Olur?

Bununla birlikte Trump döneminde gelişen bölücü siyasi çatışma Biden döneminde de devam ederken daha önce iki partili olduğu düşünülen her şey siyasi kapışmaya açık gibi görünüyor.

Bu nedenle daha önce büyük ölçüde “apolitik” olarak kabul edilen  sorunlar gelecekte bölücü konular haline gelebilir.

 Washington radikal bir şekilde bölünmüş durumda ancak şu anda kripto para birimi çoğunlukla apolitik bir kavram. Diğer meselelerin yaptığı gibi liberalleri kutuplaştırmaz veya muhafazakarları harekete geçirmez. Ve bu nedenle siyasi incelemeden kaçabilir. “

“Potansiyel kesinlikle orada çünkü kripto yatırımcıları ile çoğu orta ve alt sınıf Amerikalı arasında bariz bir ekonomik ayrım var” dedi. “Çok fazla fakir insan veya işçi sınıfı Bitcoinlere yatırım yapmıyor.”

Kripto Para Piyasası Siyasi Bir Hedef Olabilir mi?

 Finans şirketi Chargebacks911n sahibi Monica Eaton: Nitekim Milyonlarca Amerikalı işsiz ve acı çekerken Elon Musk ve Jeff Bezos gibi teknoloji milyarderleri daha da zenginleşmeye devam ediyor. Adil görünmüyor değil mi? DemokraTLARIN kontrolündeki bir Beyaz Saray ve Kongre neredeyse kesinlikle yeni gelir kaynağı arayacağından kripto para piyasası çok cazip bir siyasi hedef olabilir. ” dedi.

 “Seçilmiş görevde çoğu Amerikalının hayatta olduğundan daha uzun süredir görev yapıyor ve yasama kariyeri boyunca hiçbir zaman başına buyruk iş yapan biri olarak tanınmadı. Aslında Biden 2020de her iki tarafla birlikte çalışmaya çalışacak bir fikir birliği oluşturan yolun ortasında birleştirici olarak kampanya yaptı. “

Monica: “Yakın tarih Amerikan toplumunda ve siyasetinde birleşme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor: Başkan Trump Obama ve Bush iki partili olmayı teşvik etmede başarısız oldular ve bunun yerine çok az sayıda yasal başarıyı elde etmek için muazzam bir siyasi sermaye harcadılar. Yüzyılın başından bu yana ABD Başkanları uzlaşmayla değil siyasi sert  ve bölücü bir şekildeoynayarak kazandılar.” dedi. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku