Bitcoin henüz nakit paranın varlığını tehdit etmek için çok oynak

0 0

Deutsche Bank’a göre Bitcoin henüz nakit paranın varlığını tehdit etmek için çok oynak. Bununla birlikte banka dijital varlıkların küresel ekonomik gücün yeniden dengelenmesine yardımcı olacağını savunuyor.

Alman yatırım bankasının son raporunda uluslararası müşterilerinin çok sayıda finansal konudaki eğilimleri yer alıyor.

Raporda öne çıkan bulgularından biri yakında nakitsiz bir toplumda yaşanacağına dair artan deliller. Rapor bankaların banka ve kredi kartı sağlayıcılarının ve özellikle hükümetlerin nakit parayı günlük kullanımdan kaldırmaya çalıştıklarını gösteriyor. Rapor hatır senedi tabir edilen bonoların karaborsada kullanımı endişelerinin yükseldiğini ve bazı ülkelerin bunları ekonomilerinden silmeye başladığını belirtiyor.

Nihayetinde raporda “nakitin sonu” olasılığının pek mümkün görünmediği ortaya konuyor. Ayrıca insanların belirsizlik zamanlarında nakite güvenme eğiliminde oldukları ve nakitle bütçelerini kolayca takip edebildikleri belirtiliyor.

Raporda şu ifadeler yer alıyor: “Yüzyıllar boyunca insanlar belirsiz zamanlarda kağıt ve madeni paralara köklü bir güven geliştirdi. Durum bugün de farklı değil. Örneğin ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı önemli yatırımcıların nakit tutmalarını artırmasına neden oldu. Anketimiz insanların nakitten hoşlandıklarını gösteriyor çünkü harcamalarını daha kolay takip edebilmelerini sağlıyor. ”

Bununla birlikte rapor dijital ödemelerin “plastik kartların yok olmasına yol açacak şekilde hafif hızda” büyüyeceğini de gösteriyor. Plastik kartları yok edecek olanlar ise; düzenleyici engellerin üstesinden gelmeyi başarırlarsa; mobil ödemeler ve kripto para birimleri olacak.

Bitcoin çok oynak…

Rapor en popüler kripto para birimini atlamıyor. Deutsche Bank raporu Bitcoinin yüksek oynaklığının “güvenilir bir değer deposu” olmasını engellediğini savunuyor.

Ancak raporda CME Bitcoin Vadeli İşlemleri ve Opsiyonları ve Bakkt dahil olmak üzere son birkaç yıldır Bitcoin’e dair iyileşmelere de dikkat çekiliyor. Ayrıca rapor kripto para birimi işlemlerinin normal olanlara göre avantajlarını özetliyor ve blok zincirin son derece güvenli olduğu sonucuna varıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku