Blockchain kullanan işletmelerin veri kalitesinde yüzde 50 artış olacak

0 0

Akıllı sözleşmeler veri kalitesini gelecek üç yılda yarı yarıya artıracak…

Gartner Inc. tarafından yapılan araştırmaya göre blok zincir akıllı sözleşmeleri kullanan işletmelerin veri kalitesinde 2023’e kadar yüzde 50 artış öngörüyor.

Gartner Kıdemli Araştırma Direktörü Lydia Clougherty Jones; yakın tarihli blog yazısında bir kurumun blok zincir akıllı sözleşmeleriyle; ister kendisi kabul etsin ister iş nedeniyle kabul etmek zorunda kalsın; veri kalitesindeki artıştan yararlandığını söyledi.

Bununla birlikte geleneksel iş süreçlerinin yerini alan blok zincir teknolojisi nedeniyle aynı dönemde veri kullanılabilirliği azalıyor. Akıllı sözleşmelerle üçüncü taraf aracılardan elde edilebilen verilere erişim kaldırılarak söz konusu taraflar alışverişten çıkarılmış oluyor. Jones bu değişken nedeniyle bir kuruluşun toplam veri varlığı kullanılabilirliğinin 2023’e kadar yüzde 30 azalabileceğini belirtti.

Gartnerın “Predicts 2020: Data and Analytics Strategies — Invest Influence and Impact” adlı son raporu; akıllı sözleşme teknolojisinin emekleme döneminde çok fazla kaldığını ve küresel kuruluşların benimsemeyi yavaşlattığını ortaya koydu.

Bununla birlikte rapora göre net etki veri ve analitik getirisi açısından olumlu sonuç doğuruyor.

Akıllı sözleşmeler diğer bir deyişle sözleşme otomasyonu; insanların katılımı olmaksızın sözleşme vaatlerinin yerine getirilmesi izlenmesi ve uygulanması anlamına geliyor. Bunlar iş süreçlerinin izlenmesinin yanı sıra diğer akıllı sözleşmelerle etkileşimi kolaylaştıran doğrulayan veya yürüten ve bir blok zincir üzerinde çalışan programlar veya protokoller olarak da tanımlanabilir.

Gartnerın 2018 Baş Veri Sorumlusu Anketine göre en başarılı veri ve analiz liderleri “veri programı başarısını etkinleştirmek ve yönlendirmek için” blok zincir ve akıllı sözleşmeleri benimsiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku