Bitcoin (BTC) Gerçekten Dijital Altın mı? İşte Son Araştırma Sonuçları!

5

Bitcoin, altınla ilişkili işlevsel özelliklere oldukça benzer bir değer deposu ve enflasyondan korunma işlevi gördüğü için genellikle altının dijital eşdeğeri olarak görülmüştür. Bununla birlikte, herhangi bir Bitcoin taraftarına paralellikler hakkında soru sorarsanız, çoğu kişi Bitcoin’in altının yerini almamayı ve dijital altın yerine bağımsız bir varlık sınıfı olarak hareket etmeyi tercih edeceğini söyler. Kaiko’dan gelen son veriler, Bitcoin’in altınla korelasyonu negatif bölgeye hareket ederek 3 yılın en düşük seviyesine ulaştığı için benzer bir tablo çiziyor.

Bitcoin vs altın

Korelasyon pozitif olması iki değişkenin aynı yönde bir ilişkide olduğunu, diğer bir deyişle varlık sınıfının birbirinin fiyat hareketini izleyeceğini gösterir. Korelasyonun negatif olması ise iki değişkenin arasında ters yönde bir ilişki olduğunu gösterir. Bir diğer deyişle iki varlık sınıfının birlikte bir fiyat modelini takip etmeyeceğini gösterir. Bitcoin ve altının bir varlık sınıfı olarak negatif korelasyonda olması iki değişkenin en az ilişkili olduğunu göstermektedir.

BTC, S&P 500 endeksi ile pozitif bir korelasyona sahip

Bitcoin, Altından uzaklaşmaya devam ediyor ancak popüler hisse senedi endeksi S&P 500 ve Nasdaq ile pozitif bir korelasyona sahip. Boğa koşusu geçen yıl Kasım ayının sonuna doğru başlamadan önce, BTC borsa ile yakın bir korelasyona sahipti, ancak bu yıl Nisan ayında kaydedilen 64.863 dolarlık yeni bir ATH’ye ulaşan boğa koşusu sırasında kripto para birimi tırmanmaya başladığından bu korelasyon neredeyse kayboldu.

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz mayıs ayının ikinci haftasından başlayarak büyük bir darbe aldı ve bu da fiyatının 30 bin doların hemen üzerinde 3 ayın en düşük seviyesine düşüren fiyat hareketini kaydetti. BTC ve diğer birkaç altcoinin fiyatı, kripto para piyasasından yaklaşık 500 milyar doların silindiği, bir günde %50’nin üzerinde bir düşüş yaşadı. Bitcoin ve borsa arasındaki pozitif korelasyon, piyasadaki son düşüşe bağlanabilir. Bitcoin eski fiyat seviyelerine geri döndüğünde korelasyon oranı da değişim gösterecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku