BİTCOİN GEÇMİŞİ BLOCKCHAİN DE BAŞLIYOR.İŞTE BTC TARİHİNDE 8 ÖNEMLİ İŞLEM

0 1

BTC işlemlerinde özel bir şey yok. Günlük 300.000den fazla işlem var. Ancak bazen BTC ağında bir işlem gerçekleşir ve tarih kitapları için bir efsane haline gelir.İşte en iyi sekiz işlem.

BTC için İlk İşlem

Bu iki adres arasında BTC göndermeyi içeren ilk işlemdi. Satoshi tarafından yapılan tek işlem budur. Ocak 2009da Satoshi Hal Finneye 50 BTC gönderdi. İşlem blok 170de gerçekleşti. O zaman bu işlemin maliyeti 0 BTC idi.

İlk Bitcoin-Para İşlemi

Herhangi bir kripto para borsası üzerinde bir Bitcoin’in ilk satışı 12 Ekim 2009 tarihinde Finli bir geliştirici olan Martti Malmi‘nin sadece 5.02 dolar5.050 BTC satması ile gerçekleşti. İtibari para transferi ise PayPal ile gerçekleştirildi.

Meşhur Pizza İşlemi

BTC dünyasının en ünlü olaylarından birisi 22 Mayıs 2010da Laszlo Hanyeczin 10.000 BTCye pizza almasıyla gerçekleşti. İşlem 57043 bloğunda kaydedildi. 10000.99 gönderdi. Üstte 0.99 BTC madenci ücreti içindi.

Mt. Gox İşlemi

Bir çok balina bir Bitcoin adresine sahip olduğunu göstermek için genellikle bu adresten küçük bir işlem yapma yöntemine başvurur. Ancak Mt. Gox CEO sunun farklı bir fikri vardı. CEO Mark Karpeles ise kullanımı altındaki fonları kanıtlamak için farklı bir yöntem uygulamaya karar verdi ve kontrol ettiği bir cüzdandan başka bir cüzdanına inanılmaz boyutta BTC transferi gerçekleştirdi. 23 Haziran 2011 tarihinde 442K BTC bir işlemde iki adrese gönderilmiştir; bu adreslerden birine 424K BTC göndermeyi içeriyordu. Bu aynı yılın Kasım ayında rekor kırılıncaya kadar gönderilen en büyük BTC tutarı olarak kaldı.

Büyük İşlem Ücreti

2013 yılında bir Redditor sıkıntı içinde idi ve o çok fazla BTCden ücret alan bir işlemin onaylanmasını durdurabileceğini merak etti. Ancak ne yazık ki 16 Mayıs tarihinde kullanıcı 98 BTC’lik işleminde 30 BTC işlem ücreti ödemek zorunda kaldı. Bu da byte başına 6.8 milyon sats oranında bir ücret anlamına geliyor. Sonunda işlemi onaylayan madencilik havuzu bir teselli olarak kendisine 7.5 BTC vermiştir.

BTC Sahte Cinayet

Silk Road platformunun yöneticisi Dread Pirate Roberts (DPR) 31 Mart 2013 tarihinde ‘redandwhite’ isimli bir kullanıcıya platformu tehdit eden ve şantaj uygulayan bir kişiyi vurması için 1607 BTC‘lik ödeme yaptı. Ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Çünkü redandwhite isimli kişi hem şantajı yapan kişi hem de şantajcıyı vurması beklenen kişi olduğu ortaya çıktı. Ancak o tarihlerde 150.000 dolara denk gelen Bitcoin işlemionaylanmış ve işleme geçmişti.

ABD Federal Kolluk Kuvvetlerinin Silk Road Açık Arttırması

21 Temmuz 2014te US Marshals departmanı tarafından yapılan açık arttırmanın kazananına tamı tamına 30.000 BTC gönderildi. Söz konusu Bitcoin’lerin geliş kaynağı ise açık arttırmadan önce kurucusu ele geçirip kapatılan Silk Road platformu oldu. Açık artırma on blokta yapıldı ancak bir kişi tüm blokları kazanmak için yeterince şanslıydı. Tim Draperın yaklaşık 18 milyon dolar ile zamanında bu yatırımı yapmış olduğu ortaya çıktı.

Bitstamp Saldırısı(Hack)

2015 yılında Bitstamp kripto para borsasından 20.000‘e yakın Bitcoin çalındı Buna bütün saldırıyı başlatan 3.100 BTC‘lik ilk işlem de dahil.


Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku