Bitcoin ETF’si Reddedilirse Piyasa Nasıl Etkilenir? Uzmanlardan Çarpıcı Uyarı!

934

Uzmanlara göre Bitcoin ETF’sinin reddi, BTC fiyat düşüşünü tetikleyebilir. Tarihsel olarak, ETF reddi lider kripto para biriminin fiyatını olumsuz etkilemiştir.

SEC’den onay almak için sıraya giren Bitcoin ETF’leri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yıllar içinde ETF başvurularını reddetme geçmişine sahiptir. Temmuz 2013’te Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından dosyalanan ilk Bitcoin ETF’sinden Fidelity’nin Mart 2021’de “Wise Origin BTC Trust” onayı için başvurusuna kadar, uzun bir başvuru listesi ve ardından gelen retler var. SEC, BTC fiyatlarındaki aşırı oynaklık ve yatırımcılar için doğal risk konusundaki endişeleri dile getirdi. Taraftarlar, yeni SEC başkanı Gary Gensler’in kripto para birimi fonlarını daha fazla kabul edeceğinden umutlu. Kripto veri odaklı bir analiz ve araştırma firması olan Arcane Research, 2021 yılının 4. çeyreğinde Bitcoin ETF’leri için aşağıdaki zaman çizelgesini paylaştı.

ETF zaman çizelgesi
ETF zaman çizelgesi

Şu anda, kripto topluluğunda ETF onayını bekleyen bir iyimserlik havası var; ancak uzmanlar beklemenin daha uzun sürebileceğini ima etti. ETF ve yatırım fonu araştırması kıdemli direktörü Todd Rosenbluth, gelişmeleri takip eden yakın bir kaynak. Rosenbluth, bu yıl SEC tarafından ETF onayı olmayacağına inanıyor. Rosenbluth konu ile ilgili olarak düşüncelerini şöyle paylaştı:

Bu bir zamanlama sorunu. 2021’de mi oluyor, yoksa 2022’ye mi geçiyor, yani hedefleri karşılayabilecek tüm bu ürünler gerçekten onaylandı. İlk hamle avantajı elde etmek yerine aynı anda piyasaya sürülebilir mi? Düzenleyici ortam daha net hale gelene, yani 2022 yılına kadar Bitcoin vadeli ETF’sinde bir gecikme görmemiz mümkün. Aslında, bunun muhtemel olduğunu düşünüyoruz.

Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’sinin reddedilmesi, yaklaşık %20’lik bir BTC fiyat düşüşünü tetikledi. 2017 ETF reddini destekleyenler ve yatırımcılar, kripto Twitter’a Bitcoin fiyatı üzerindeki olumsuz etkiyi hatırlatıyor.

Messari Crypto’nun kurucusu Ryan Selkis, Grayscale’in Bitcoin ETF uygulaması hakkında yorum yaparak varlık yönetimi devinin BTC’de 35 milyar dolar olduğunu ve bunun bir Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. FXStreet analistleri BTC fiyatlarını değerlendirdi ve BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya hazır olduğunu tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku