Bitcoin e sürpriz rakip: Tesla…

0 1

Bitcoin birçok kişi tarafından dünyanın en iyi performans gösteren varlık sınıfı olarak kabul ediliyor. Ancak kripto kralı Tesla hisse senedinin karşısında beklenmedik bir rakibe sahip olabilir.

Çarşamba günü Teslanın hisse fiyatı ABD hisse senedi piyasasında önemli bir yükseliş yaşadı. Bunda bu piyasada yaşanan genel bir yükselişin etkisi yadsınamaz. 

Seansın açılışından bu yana hisse senedi yüzde 8in üzerinde bir kazanç elde etti. Bu yükselişle birlikte piyasa değeri 17 yıllık tarihinde ilk kez 100 milyar doları geçti. Böylece Elon Musk’ın şirketi şu anda 103 milyar dolar civarında dalgalanan bu çizgiyi aşan halka açık ilk Amerikan otomobil üreticisi oldu.

Tesla hisse senedi şu anda 592.11 dolardan işlem görüyor ve hala artıyor. Hisse fiyatı yıla 430 dolardan başladı. BU seviye baz alındığında yılbaşından bu yana getirinin yüzde 35in üzerinde olduğu görülüyor. Bitcoin ise aynı dönemde yatırımcısına yüzde 20 kazandırdı. 

General Motorsun toplamından daha değerli. Şirket dünyadaki piyasa değeri ile Volkswagenyi şimdiden en büyük ikinci otomobil üreticisi olarak geride bıraktı. Bir sonraki hedef piyasa değeri 200 milyar doların biraz üzerinde olan en büyük otomobil üreticisi olan Toyota. Ancak bir Wall Street analistine göre bu önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilir.

Tesla’nın yükselişi geçen yıl haziran ayında Bitcoin’in ise ilkbaharda başladı. Son altı ay içinde Musk’ın şirketi yüzde 130un üzerinde kazanç elde ederken Bitcoin olumsuz bir getiri elde etti. 2019da bir bütün olarak Bitcoin neredeyse iki katına çıkarken Tesla yüzde 40tan fazla kazandı.

Piyasa değerleri

Bununla birlikte TSLA şu anda devam eden iyimserlik nedeniyle yeni zirve noktalarını test edebilir. Her iki varlığın piyasa değerleri de karşılaştırıldığında ise Bitcoinin toplam değerinin 150 milyar doların üzerinde olduğu görlüyor.

Geçen hafta ARK Invest CEOsu Cathie Woodun Tesla için cesur bir tahmin yaptı. Wood yaptığı tahminde önümüzdeki beş yıl içinde hisse senedi fiyatının 6 bin dolara yükseleceğini ve bu da trilyon dolarlık bir dev olmasını sağlayacağını bildirdi. Bu senaryoda Bitcoin varlığın yakın gelecekte 6 rakam kırdığını gören stok-akış modelinde öngörülen fiyat performansına bağlı kalmazsa rekabeti kaybedebilir.

Wood’un senaryosunun işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek. Ancak kesin olan şu ki bu varlıklar arasındaki yarışı önümüzdeki 5 yıl boyunca izlemek ilginç olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku