Bitcoin e, 1933’teki altın yasağı gibi bir yasak gelebilir mi?

0 0

Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin özellikle son birkaç yıldır hükümet kontrolü ve gözetimi olmayan sınırsız bir değer deposu olarak ün kazandı. Bitcoin her gün popülaritesini arttırdıkça ve kullanıcı tabanını genişlettikçe saldırılar bu oranda artıyor.

Bunun son örneği ABD Başkanı Donald Trumpın açıklamaları. Trump ilk olarak geçen yıl Bitcoinden bahsetti. ABD Başkanı Twitter hesabında Bitcoin ve “değeri son derece değişken ve parasal olmayan diğer kripto paraların” hayranı olmadığını ve uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer yasadışı faaliyetler de dahil olmak üzere yasadışı davranışı kolaylaştırdığını yazdı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Boltonun Beyaz Saray anılarındaki anılarına göre Donald Trump 2018de Hazine Bakanı Steve Mnuchinden Bitcoine ayak uydurmasını istedi.

Finansal danışmanlık şirketi deVere Groupun CEOsu ve kurucusu Nigel Green Trumpın büyük olasılıkla Bitcoine saldırdığı için bu son gelişmeyi yorumladı. Ancak Green Trumpın Bitcoine karşı yüksek sesle sesinin en büyük kripto para birimini ve diğerlerinin kitleler tarafından kabul edilmesini engelleyemeyeceğini söylüyor.

Bilindiği gibi 1933te Amerikan Başkanı Franklin Roosveltin onayı ile bir yasa çıkarıldı ve ABD vatandaşlarının altın külçe altın ve altın sertifikaları bulundurmaları yasaklandı. Bu yasak 1975 yılına kadar devam etti.

ABD hükümeti özellikle merkezi olmayan ve dijital yapısı göz önünde bulundurularak Bitcoine de yasak getirebilir mi?

Bitcoin yatırımcısı ve kripto para birimi ödeme şirketi Metal Payın CEOsu Marshall Hayner Forbesa şunları söyledi: “ABD hükümetinin 1933tekine benzer bir Bitcoin yasağı uygulaması pek mümkün değil. Bitcoin hükümet tarafından desteklenmeyen bir para birimidir. Sanırım göreceğimiz en büyük adım FinCEn ve OCC kurumlarının agresif kara para aklama ve terörizmin dijital varlıklarla nasıl başa çıkılacağı konusundaki finansmanıyla mücadele kararları.”

Ayrıca Çin Komünist Partisinin Büyük Güvenlik Duvarı gibi bir internet sansürü uygulamadan Bitcoin işlemlerini önlemenin neredeyse imkansız olacağını vurguladı. “Çin anakarasında bile oraya seyahat ettiğimde kripto para birimi işlemleri yapmakta hiç sorun yaşamadım. Facebooka erişim tamamen başka bir konudur” ifadelerini kullandı.

Forbesa konuşan eski JPMorgan analisti ve türev tüccarı Tone Vays da ABDde Bitcoini yasaklama olasılığını dışlamadı ancak artan ana akım finansal varlık verildi. Vays insanlar Bitcoinlerini Coinbasede tutar ve bir ETFye yatırım yaparsa devletin tıpkı bankalarda tutulan altın gibi bir metin mesajında ​​tüm Bitcoinin yüzde 50sine el koymasının mümkün olacağını söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku