Bitcoin düşüşünde 5 temel sebep

0 0

Bitcoinin fiyatı dünkü işlemlerde 9 bin 800 dolarlı seviyelerden 8 bin 700 dolarlı seviyelere kadar geriledi… Analistler çok kıssa zaman diliminde gerçekleşen bu düşüşü 5 temel faktöre bağlıyor…

MEHMET ÇOBAN’IN BİTCOİN YORUMU İÇİN TIKLAYIN

İşte o faktörler:

1.BitMEXte basamaklı tasfiyeler

Son 18 saat içinde BitMEXe yaklaşık 53 milyon dolarlık ürün tasfiye edildi. Bu borsacıları büyük ölçüde Bitcoinin fiyatının yakın vadede 10 bin dolarlık direnç seviyesini geri kazanmasını beklediklerini gösteriyor. Bunun yerine Bitcoinin fiyatı 9 bin 800 dolar seviyesinden sert bir satışla karşılaştı. Kripto para traderı Koroush AK konuyla ilgili olarak “Teknik olarak 10 bin 500 dolar seviyesinin aşıldığını görmeliyiz. Aksi durumda 8 bin 500 dolarlı seviyeler görülebilir” dedi…

Teknik olarak 7 bin 700 ila 9 bin 100 dolar arasında çok az direnç veya destek var. Yatırımcılar fiyat aralığı arasındaki zayıf teknik yapı nedeniyle daha fazla bir düşüş trendi konusunda ihtiyatlı görünüyor.

2.Likidite için Sahte Satoshi anlatısını kullanan balinalar

Kim olduğu bilinmeyen bir kişi Şubat 2009dan beri aktif olmayan cüzdandan 50 BTCyi  taşıdı.

50 BTC ilk Bitcoin bloğunun çıkarılmasından sadece bir ay sonra çıkarıldı ve insanların Satoshi Nakamoto olup olmadığını tahmin etmelerine neden oldu.

Ancak Patoshi paterninin yokluğundan 2009da birkaç madencinin varlığına kadar neredeyse tüm veri noktaları gönderenin Satoshi olmadığı anlaşıldı.

Yetersiz veriler balinaların piyasadaki volatiliteyi artırmak için bunu kullanmasını engellemedi. İşlem duyurulduğunda Bitcoin fiyatı neredeyse yüzde 5 oranında düştü. Balinalar büyük olasılıkla düşük destek seviyelerinde likidite almak için satış baskısı yapıyordu.

3.Madencilerin satışında artış

Bitcoin fiyatının 9200 dolara düştüğü gün olan 20 Mayısta madencilerin net envanteri -187 BTC idi. Madencilerin 900 BTC post-halvinge kadar maden çıkardıkları göz önüne alındığında gün içinde çıkardıklarından daha fazla sattıkları anlaşılıyor.

11 Mayısta meydana gelen halving olayından önce daha fazla BTC satan madencilerin son eğilimi yakın vadede BTC üzerinde kalıcı satış baskısı yaratabilir.

4.Yükselen USDT para çekme işlemleri

Glassnodeun verileri Tether (USDT) döviz çekme işlemlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Tether özellikle Çin gibi kripto para birimi döviz piyasasına kısıtlayıcı erişimi olan bölgelerde dijital paraya alternatif olarak yaygın olarak kullanılıyor.

Tetherin borsalardan çıkışı piyasadaki satıcıların sayısı artması ve Çinli alıcıların sayısının azalması olarak düşünülebilir.

5.Opsiyon piyasası genişlemesi volatiliteyi arttırıyor

Bitcoin Opsiyon Piyasası hızlı bir şekilde genişlemesi Deribitin açık faizle milyar dolara ulaşması anlamına geliyor.

Hem uzun vadeli yatırımcılar hem de yeni başlayanlar için nispeten kolay olan vadeli işlemlerden ve spot fiyatlardan farklı olarak opsiyon sözleşmeleri kavramsal olarak daha karmaşık yapıda. Bu nedenle opsiyon sıradan yatırımcılar yerine profesyonel ve tam zamanlı yatırımcılara hitap ediyor.

Opsiyon Piyasası spot ve vadeli işlemlerin yanı sıra üç büyük pazardan biri olduğundan BTCnin oynaklığı ve piyasadaki yatırımcıların çeşitliliği artıyor. Yakın gelecekte opsiyon pazarının BTCnin fiyat eğilimi üzerinde daha fazla etkisi olması muhtemel.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku