Bitcoin, Dolar’ın Yeni Düşmanı mı Oldu?

0 2

Geçtiğimiz 2020 senesinin başından bu yana olan her şey baz alındığında kripto pazarındaki yatırımcıların ve traderların çıkarabileceği olumlu tek şey herhalde Bitcoinin iyi bir yıl geçirmesi olur. Kripto piyasasındaki tüm ilgileri ve ilgiyi çalan son yükseliş dalgası Bitcoinin önceki 19 bin dolarlık  en yüksek seviyesinden 20 bin dolarlık keşfedilmemiş bölgeye geçtiğini ve son birkaç günde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gördü.

Bu yılın bir noktasında Bitcoin fiyatı 3 bin 500 dolar bölgesi civarında gördü ve dijital varlık mart ayı civarında yüzde 50 düşüş gördü. Dijital varlık o zamandan bugüne 9 aylık bir süre içinde yaklaşık yüzde 500lük bir fiyat artışı kaydetti.

Doların düşüşü ana faktör

Bitcoin aniden hayatın her alanından insanları çekerken dijital varlığın piyasadaki en iyi yatırım yapılabilir finansal varlıklardan biri olduğu söyleniyor. Bitcoinin sıçramalar ve sınırlar içinde hareket etmesiyle o kadar çok insan son hareketin arkasındaki itici gücü sorgulamak zorunda kaldı. İlk temas noktası 1 Günlük YTD Grafiğinin son okumalarında da teyit edilen ABD dolarındaki yavaş düşüş…

Yatırım şirketi Morgan Stanleyin baş küresel stratejisti Ruchir Sharma ABD dolarının yavaş düşüşünü çevreleyen ayrıntılar hakkında önemli bilgiler verdi. Ruchir analizinde ABD dolarının her zaman dünyanın önde gelen para birimi konumundan nasıl zevk aldığından ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin bu ayrıcalığı nasıl kötüye kullandığından bahsetti. Ayrıca Bitcoinin kademeli olarak nasıl şekillendiğini ve doları aşağı doğru ittiğini de anlattı.

Amerikan hükümeti 900 milyon dolarlık teşvik kontrolleri için ödemeye başlayacak

Sharma ayrıca Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin koronavirüs salgını kilitlenmesine yanıt olarak büyük miktarlarda banknot bastıktan sonra doların hala bu birinci statüyü koruyacağını düşündüğünden bahsetti. Hükümet dijital para birimini toplu olarak basarken o zamandan beri dolar üzerinde muazzam bir baskı oluşturdu. Hükümet Amerikalılara ilgili teşvik çeklerini ödemeye başladığından beri dolar düşüş pozisyonunda işlem görüyor ve bu süreçte dünyanın diğer en iyi para birimleri karşısında kaybediyor.

Şu anda dolar para endeksi o zamandan beri büyük bir düşüş gördü ve en son 2018de görülen en düşük seviyeye ulaştı. Bu büyük yatırımcıların fonlarını Bitcoine itmeyi seçmesi nedeniyle Bitcoinin yükselişini önemli ölçüde etkiledi ve böylece dijital varlığın fiyatını yükseltti Nisan başından beri yüksek.

Görünürde başka bir nakit enjeksiyonu ile Bitcoin bunu kendi avantajına kullanarak kripto piyasasında keşfedilmemiş 20 bin dolarlık bölgeye itti. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri milletvekilleri arasında 900 milyon dolarlık bir sonraki teşvik çeklerinin vatandaşlarıyla paylaşılacağı görüşmeleri sonuçlandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku