BİTCOİN DOĞMADAN ÖNCE BAŞARISIZ OLAN KRİPTO PARA BİRİMLERİ DİGİCASH VE E-GOLD

0 0

İlk kez 2008 Cadılar Bayramı gününde kamuoyuna duyurulmuş olan Bitcoin ilk kripto para birimi değil. Bitcoin Blockchain ile beraber merkezi olmayan ilk kripto.Digicash ve E-gold Bitcoinden önce var olan ve başarısız olan kripto para birimleriydi ve başarısızlıklarının nedenleri aşağıda sizler için açıklıyoruz.

DigiCash

David Chaum 1983te anonim dijital parayı tarif eden bir bilimsel makale yayınladı ve 1989da Chaum DigiCashi icat etti.DigiCash’ın Blockchain’i olmadığı için bunu yayınlamak için merkezi bir otoriteye bağlıydı.Kullanıcı DigiCashi aldıktan sonra kör dijital imzalar kullandığı için güvenli ve anonim olarak kendine yer buldu. DigiCash e-ticaret dalgasının 1990’ların ikinci yarısında interneti devralmasından önce piyasaya sürüldü.Maalesef müşteriler DigiCash yerine kredi kartlarını tercih ettiler.Sonunda DigiCash  ING bankasının Chaum ile bir anlaşma yapmaya çalıştığı ancak aylarca süren görüşmelerden sonra Chaum’un bu anlaşmayı imzalamayı reddettiği süreye kadar hayatta kaldı.Bill Gates DigiCashı her Windows 95 kurulumuna entegre etmek için Chauma 100 milyon dolar teklif etmeyi denedi ancak Chaum da bu teklifi reddetti.Bu DigiCash şirketinde bir isyana neden oldu; bu da DigiCashın 1999 yılında varlığını bırakmasıyla sonuçlandı.DigiCashın şu anki Bitcoin yaşı olan 10 yıl yaşadığını belirtmek isterim. DigiCash merkezi olduğu için başarısız oldu ve hayatta kalması onu çalıştıran şirketin kararlarına bağlıydı.

E-Gold

1996 yılında Douglas Jackson ve Barry Downey Melbourne Florida’da altın tarafından desteklenen bir dijital para çıkarmayı düşündüler. Bu kripto paraya E-Gold denildi ve 4 yıl içinde 1 milyon insan bunu kullandı.E-Gold e-ticaret mağazalarına kolayca entegre edildi ve emtia tüccarları kumarhaneler ve politik ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında popüler oldu.E-Gold mikro gram ödemeleri kolaylaştıran ilk dijital para birimiydi çünkü bir gram altının 1/1000ine bölünebiliyordu. E-Goldu destekleyen ve çeşitli para birimleri arasında e-altının aktarılmasını sağlayan online döviz değiş tokuşları başlatıldı.E-Gold piyasası ciddi bir küresel para birimine dönüştüğü için 2 milyar ABD doları seviyesine ulaştı.Ancak daha fazla işlem hacmi ve zenginlik daha fazla hack saldırısına yol açtığı için. E-Gold’un merkezi deposu saldırıya uğradı ve bu da E-Gold’u batırdı. Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri e-altının altın ve dijital altının para sayılmadığından beri faaliyet göstermek için bir lisansa ihtiyaç duymadığını doğruladı.Ancak 11 Eylül 2001 terörist saldırılarından sonra yasalar kara para aklamayı önlemek için geriye dönük olarak değiştirildi.E-Gold rezervleri donmuştu ve Jacksona kara para aklama suçunu kabul edip bir lisans başvurusunda bulunacağı bir anlaşma teklif edildi.Jackson’ın cezası sadece 200 dolarlık bir para cezasıydı ve 300 saatlik bir kamu hizmeti ydi.Ancak lisans başvurusunda bulunduğunda suçluların bir lisans alamadığını keşfetti. Bu e-altının sonu oldu.Özetle e-altın hükümet düzenlemeleri tarafından yok edildi. DigiCash ise ağını işleten merkezi şirket tarafından yok edildi. Satoshi Nakamoto Bitcoini tamamen merkezden uzaklaştırarak bu sorunları çözdü.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku