Bitcoin diğer yatırım araçlarından ayrılıyor

0 0

Bitcoin fiyatları geçtiğimiz hafta hükümetin daha fazla teşvik çağrıları arasında hisse senetlerini ve altını geçti.

Fiyat geçtiğimiz hafta 12 bin dolarlı seviyeleri zorladı. Bu Bitcoinin bir yıldan uzun süredir sürdürülebilir bir şekilde işlem görmediği bir seviye.

Bitcoin birçok dijital varlık yatırımcısı tarafından enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor ve hükümetler ve merkez bankalarının ekonomiyi 1930lardan bu yana en kötü durgunluktan kurtarmak için finansal sisteme trilyonlarca dolar daha fazla pompalamak zorunda kalacağına dair bahisler artıyor.

Tarihsel olarak enflasyona karşı güvenli bir koruma olarak görülen altın bu hafta 2 bin doların üzerinde yeni bir rekora yükseldi.

Yine de altının bu yılki yüzde 35lik kazancı bile Bitcoinin yüzde 63lük fiyat artışının yanında sönük kalıyor. Standard & Poors 500 Endeksi şu anda yıllık yüzde 3 arttı; bazı geleneksel yatırımcılar hisse senetlerinin gerçeklikten koptuğunu yalnızca Federal Rezervin bu yıl küresel finans sistemine pompaladığı yaklaşık 3 trilyon dolarlık yeni basılmış parayla desteklendiğini savunuyor.

Döviz ve kripto para birimi analiz firması Quantum Economicsin kurucu ortağı Mati Greenspan Çarşamba günü bir bülteninde “Bitcoin ve kripto piyasaları bir kez daha geleneksel piyasalardan bağımsızlık talep edebiliyor” dedi.

Uluslararası Para Fonu bu hafta bir blog gönderisinde küresel finansal krizin başka bir dalgasının daha fazla sermaye akışının tersine çevrilmesini döviz baskısını tetikleyebileceği ve büyük cari hesap açıkları gibi önceden var olan zayıf sahip ekonomiler için dış kriz riskini daha da artırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Daha fazla yatırımcı uzun süren bir ekonomik gerilemeden kurtulmak için gereken olası risk ve tehlikeleri tahmin etmeye başladıkça bitcoin de daha popüler ve güçlü bir hal alıyor. Bloomberg Newse göre ABD bankası JPMorganın analistleri Salı günü yaşlı yatırımcıların altın satın alırken genç yatırımcıların Bitcoin satın aldığını yazdı.

Analiz firması Coin Metrics geçtiğimiz hafta bitcoinin Ocak 2018den bu yana ilk kez 1 milyonun üzerinde günlük aktif adres ortalamasına sahip olduğunu kaydetti. Bu kripto para biriminin 2017de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından gerçekleşti.

Ve Norveçli kripto para birimi analiz firması Arcane Research bu hafta bir raporda bitcoin günlük ticaret hacminin birkaç gün 2 milyar doları aşarak “güçlü bir şekilde büyüdüğünü” belirtti. CME borsasındaki açık bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısı 850 milyon dolar civarında yeni bir rekora sıçradı.

Arcane “Piyasadaki güçlü ivme devam ediyor” diye yazdı. “CMEdeki açık faizdeki keskin artış Bitcoin için artan kurumsal talebin açık bir göstergesidir.”

Broker Swissquote dijital varlıklar başkanı Chris Thomas CoinDeskten Daniel Cawreye Bitcoinin 12 bin doları geçebileceğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku