Bitcoin deki bu artış en son 2018’de görülmüştü

0 1

Bitcoin ağındaki madencilik faaliyeti mayıs ayının ikinci haftasında blok ödülünde önemli bir düşüşün ardından tekrar eski seviyelerine ulaşıyor.

Madencilik ödülleri 12.5 BTCden 6.25 BTCye yarıya indirildikten sonra bazı madenciler artık kâr edemedikleri için cihazdan çıkmışlardı. Bu arada mevcut cihazlardan çok daha verimli olan yeni cihazlar yavaş yavaş tanıtıldı. Bunun bir yansıması olarak geçtiğimiz ay art arda düşen madenciliğin zorluğu büyük bir sıçrama ile eski seviyelerine ulaşıyor.

DOLAR ÇÖKECEK BİTCOİN FIRSAT OLACAK… TIKLAYIN

Halving’den sonraki üçüncü zorluk blok 635.040ta ve zorluk yüzde 14.95 ile 15.78 trilyon çıktıya yükseldi. Bu artış seviyesi 2018den beri görülmüyor. Zorluğun en son ne zaman arttığı tarihi en azından bu oran 25 Ocak 2018di.

Zorluk ayarı hash rate’teki değişimlere göre yaklaşık olarak her iki haftada bir gerçekleştiriliyor ve bu sayede Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün artış ve azalışları baz alınarak blokların 10 dakikada bir bulunması sağlanıyor. Bilindiği gibi hash rate yüksek kalırsa ve zorluk düşükse blok süreleri kısalıyor diğer durumda ise aksi geçerli oluyor. Bu şekilde madenciliğe katılım da teşvik ediliyor.

Son verilere göre Bitcoin üretmek için kullanılan ekipmanın toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate saniyede 111 kentillion hashtir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku