Bitcoin deki ani düşüş kısa vadeli mi yoksa düşüşün devamı var mı?

0 2

Bitcoin fiyatı dün 16 bin 200 dolarlı seviyelere kadar gerildi. Analistler uzun vadeli göstergelerin yükselişe geçtiğini ve BTCnin tekrar 20 bin doları test edebileceğini söylüyor.

Bitcoin fiyatı yeni yılın en yüksek seviyesi olan 19 bin 450 dolara ulaştı ve 20 bin doların üzerindeki eski tüm zamanların en yüksek seviyesine yakındı. Ancak birkaç saat içinde Bitcoin fiyatın kısa bir süre 16 bin 200 dolara düşmesiyle güçlü bir düzeltme gösterdi. Bu düşüşle birlikte lider kripto para biriminin piyasa değeri 332.19 milyar dolara düştü.

Bitcoin tutkunu Brian Kelly ve yatırımcı Tone Vays de dahil olmak üzere birçok analist bir düzeltme konusunda uyarıda bulundu. Vays 14 bin dolara varan bir düzeltme öngördü. Buna ek olarak bazı ölçümler muhtemelen hafif olmasına rağmen bir fiyat düşüşüne işaret ediyor. “Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi” Kasım ayı boyunca rekor seviyelerde seyretti ve yatırımcıların fazla “açgözlü” olduğunu gösteriyor.

Dahası düzeltmeye çeşitli borsalardaki büyük hacimli BTC işlemlerinde bir artış eşlik etti bu nedenle bazı balinalar muhtemelen karlarını 20 bin dolar işaretinden kısa bir süre önce almak istedi ve böylece fiyat üzerinde baskı yaptı. CryptoQuantın kurucusu Ki Young Ju Twitterda giderek daha fazla balinanın borsalara BTCler gönderdiğini ancak uzun vadeli zincir üstü göstergelerin yükselmeye devam ettiğini söyledi:

Tüm Borsalar Giriş Ortalaması birkaç saat önce arttı. Balinaların nispeten konuşursak borsalara BTC yatırdığını gösterir. Ancak uzun vadeli zincir üstü göstergeler satın alma baskısının hüküm sürdüğünü söylüyor. Hala birkaç gün içinde 20 bin kırabileceğimizi düşünüyorum.

Bu düşüş ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından kendi kendine barındırılan kripto cüzdanlarının daha sıkı düzenlemesinden de etkilenmiş olabilir. Coinbase CEOsu Brian Armstrong dün açıklanan yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi halinde bunun Bitcoin ve kripto piyasası için büyük bir aksaklık olabileceğini belirtti:

Bu kripto düzenlemesi ortaya çıkarsa korkunç bir miras olacak ve ABD için uzun süredir olumsuz etkileri olacak İnternetin ilk günlerinde telefon şirketleri gibi düzenlenmesini isteyen insanlar vardı. Tanrıya şükür yapmadılar.

Santiment: Düzeltme kısa vadeli

Bu arada veri analiz firması Santiment Bitcoinin hala yükseliş göstergeleri çizdiğini ancak kısa vadeli bir düzeltmeye işaret eden bazı ölçümler olduğunu açıkladı. Bitmex fundig oranı şu anda hala pozitif bu da türev borsasında kısa pozisyonlardan daha fazla uzun pozisyon olduğu anlamına geliyor. Ancak geçmişte tam da bu tür durumlarda tüm uzun pozisyonların bir satış ile tasfiye edilmesiyle güçlü düzeltmeler meydana geldi. Santiment BTCnin büyümeye devam edebileceğini ancak tüccarların dikkatli olması gerektiğini belirtiyor:

Muhtemelen BTCnin büyümesi için biraz daha alan vardır ancak olası zirve için bir uyarı işareti olarak pozitif finansman oranındaki ani artışa (eğer gerçekleşirse) dikkat etmek faydalı olacaktır.

Ek olarak sosyal ağlardaki aktivite yerel bir seviyeye yükseldi ve bu da aşırı ısınmış bir pazar olduğunu gösteriyor. Yatırımcıların çoğu tedirgin olur olmaz zirveye ulaşılır ve buna karşılık gelen bir düzeltme izlenebilir:

 Santiment bazı göstergelerin bir düzeltmeye işaret etmesine rağmen Bitcoinin düşmeye devam edip etmeyeceği veya son haftalardaki yükseliş trendini devam ettirip ettirmeyeceği henüz belli değil.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku