Bitcoin de Mart 2020 çöküş senaryosu tekrar yaşanabilir mi?

0 0

Bitcoin temel yükseliş trendi ile aşağı yönlü teknik kurulum arasındaki artan çatışmanın ortasında bir belirsizlik dönemine giriyor.

Kripto para birimi son zamanlarda potansiyel olarak zayıf bir ABD dolarına karşı bir koruma olarak gören şirketlerden yüz milyonlarca dolar değerinde sermaye çekti. Aynı zamanda Bitcoinin ABD borsasıyla özellikle de S&P 500 endeksi ile olan istikrarsız pozitif korelasyonu onu belirsiz bir makro duyarlılığa maruz bırakıyor.

En son endişeler S&P 500 listesindeki potansiyel bir “çift tepe” oluşumundan kaynaklanıyor. Deneyimli yatırımcı Mark Mobius CNBC’den Squawk Box Europe ile yaptığı son röportajda düşüş eğilimi gösteren teknik göstergenin altını çizdi ve bunun ABD  endeksi için tamamen tehlikeli olduğunu söyledi.

Çift tepe modeli

Geriye dönüp bakıldığında bir varlığın fiyatı aradaki orta dereceli bir düşüşle ayrılmış iki ardışık en yüksek noktayı oluşturduğunda bir Double Top modeli görünmeye başlar. Bununla birlikte yalnızca fiyat söz konusu iki zirveyi tutan destek seviyesinin altına düştüğünde onaylanır.

S&P 500 çift tepe tanımına uyan iki tepe seviyesi oluşturdu. Endeks 2 Eylülde 3.588 puanda zirveye ulaştı ancak 24 Eylüle kadar 3.209a düştü. Seansın en düşük seviyesini oluşturduktan sonra bir kez daha yükseldi ve bu kez 3.549a yükseldi.

Ancak satış baskısı sağlandı ve S&P 500 yeniden düştü

Endeks şimdi yeniden test için bir önceki fasılalı düşük olan 3209 $ a bakıyor. Fiyat seviyenin altına düşerse Double Topu onaylayacaktır. Bu S&P 500ü Double Topun zirvesi ile destek arasındaki yüksekliğe göre hesaplanan aşağı yönlü hedefe yaklaşık 350 puan düşürür.

Mart senaryosu

S&P 500deki bir düşüş özellikle belirsiz bir koronavirüs teşvik paketinin ortasında Mart 2020 senaryosunu tekrarlayabilir.

O zamanlar yatırımcılar borsadaki marj çağrılarını karşılamak için nakit aramak için altın ve Bitcoin gibi karlı güvenli liman varlıklarını sattılar. Ve şimdi ABD hükümetinden herhangi bir sermaye enjeksiyonu olmadan fraktal tekrarlama riskleri var.

Analistler er ya da geç bir teşvik paketi olacağına inanıyorlar. Ancak bunun kesinleşmesi ihtimali tamamen 3 Kasım başkanlık seçimlerinin nasıl sonuçlanacağına bağlı. Donald Trump rakibi Joe Bidenın yenilgisini bu kadar kolay kabul etmeyeceği konusunda uyardı ve posta yoluyla oy kullanmanın ortaya çıkaracağı seçim sahtekarlığından korktuğunu belirtti.

Mobius CNBCye yaptığı yorumlarda aynı endişeleri vurgulayarak şunları söyledi:

“Eğer bir teknisyenseniz ilginç S&P 500e bakıyorsunuz ve çift tepe oluşuyormuş gibi görünüyor ki bu oldukça tehlikeli bu yüzden insanlar sadece kimin kazanacağı değil aynı zamanda sonuçların kabul edilmeyeceği konusunda da endişeli. “

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku