Bitcoin de 2018 Ocak Ayında Yaşanan Devasa Çöküşe Benzer Bir Kaos Tekrar Yaşanabilir mi?

0 0

 Hepimizin hatırlayacağı gibi Bitcoin 2017de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra 2018in Ocak ve Şubat aylarında değerinin yaklaşık yüzde 65ini kaybetmişti. Peki 2021 Ocak ayında benzer bir çöküş meydana gelebilir mi? 

Bitcoin son zamanlarda herkesi şaşırtan fiyat artışı ve boğa koşusuyla haberlerde geniş  yer aldı. 2020nin sonuna doğru yaklaşırkenlider kripto para birimi 2017 boğa koşusu tekrarlamayı başardı ve bu süreçte oldukça büyük bir farkla yeni bir tüm zamanların en yüksek fiyatını oluşturmayı başardı. Yalnızca geçen hafta Bitcoin 21 bin dolar 22 bin dolar ve 23 bin dolar temel psikolojik fiyat seviyelerini geçmeyi başardı.  

Bununla birlikte Bitcoinin şu anki durumu ile birkaç yıl önceki boğa koşusu arasında bir fark var mı? Bitcoin rallisi büyük bir hayranlıkla karşılanırken aynı zamanda tüm kazançlarını geri alacak büyük bir fiyat düzeltmesinin gelip gelmeyeceği sorusuda hala akıllarda. 

Bitcoinin fiyatının önümüzdeki aylarda bugünkü fiyat seviyesinde kalmasının en önemli nedenlerinden biri öncelikle bu boğa koşusunun yalnızca hypea dayanmamasıdır. Bitcoinin fiyatı son üç yılda uzun vadede değerini koruyabilecek sağlam bir varlık olduğunu kanıtladı. Örneğin altının sene başından beri yüzde 25 artışına karşın Bitcoin yüzde 220nin üzerinde bir artış kaydetti.

Her iki boğa koşusunu karşılaştıracak olursak Bitcoinin bugün sadece perakende yatırımcılar için değil aynı zamanda MicroStrategy ve Grayscale gibi kurumlar için de güçlü bir yatırım fırsatı olduğunu gözlemlemek mümkün. Bu Bitcoin için genel olarak olumlu bir ortam yarattı ve muhtemelen grafiklerdeki performansına etki edecek.

 İlginç bir şekilde veri sağlayıcısı Santiment Bitcoin için sosyal duyarlılığın BTCnin temel psikolojik dirençleri geçmeye başlamadan hemen önce bir düşüş gördüğünü gösteren bir ölçütü vurgulamakta hızlı davrandı. Bu bulgular hype eksikliğine rağmen yatırımcıların kripto para piyasasına girme konusunda kendinden emin olduklarını ve fiyatı yükselttiğini gösterdi.

2017den oldukça farklı 

 Başka bir deyişle bugünün yatırımcıları 2017dekilerden oldukça farklı ve çoğunun Bitcoin piyasasına girmekteki amacı piyasayı test etmek veya tek başına hızlı bir kar elde etmek değil.

Bu argüman Bitcoin ile ilgili sosyal duyarlılık hakkında bilgi sağlayan verilere bakılarak da desteklenebilir Google Trends ve Çin Baidu Endeksi Bitcoinin 2017de olduğundan çok daha az arandığını gösterdi ve bu da piyasada daha fazla farkındalığa işaret ediyor. Aynı durum yeni yatırımcıların Bitcoin hakkında zaten bilgi sahibi olduklarını Bitcoinin değer saklama kabiliyetine göre halihazırda iyi bir yatırım alternatifi olduğunu ve yatırımlarına daha kararlı olduklarını gösteriyor.

Ek olarak Glassnodeun Uzun Vadeli Bitcoin Tutanlar MVRV Oranı hala kırmızı bölgeye ulaşmamıştı bu da BTC için bu boğa koşusunda daha fazlası olabileceğini gösteriyor.  

Bütün bu nedenlerden ötürü Bitcoinin bu kez Ocak 2018de olduğu gibi çöküş yaşama olasılığı neredeyse sıfıra yakın ve fiyatın 2021de de istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku