Bitcoin Core’un En Yeni Sürümü Yayınlandı: Neler Değişti?

149

Bitcoin Core, Taproot desteği, gizlilik odaklı ağ entegrasyonu ve genişletilmiş çoklu imza fırsatları ile ilk güncellemesini gerçekleştiriyor. Bitcoin Core geliştiricileri, Taproot destekli ilk yazılımı yayınladı. Bugün, yaklaşık 13 yıl önce Satoshi Nakamoto tarafından başlatılan Bitcoin’in orijinal yazılım istemcisinin 22. büyük sürümü olan BTC Core 22.0’ın resmi yayınını kutluyor.

BTC Core lider sağlayıcısı Wladimir van der Laan tarafından denetlenen bu son büyük sürüm, yaklaşık sekiz aylık bir sürede yüzün üzerinde katılımcı tarafından geliştirildi. Yaklaşık 800 çekme talebinin sonucu olan BTC Core 22.0, yaklaşmakta olan Taproot protokol yükseltmesini destekleyen ilk büyük BTC Core sürümüdür ve aynı zamanda önceki BTC Core sürümlerine göre birkaç başka iyileştirme sunar. BTC ağının yazılım temeli olan Bitcoin Core, yazılımının 22. iterasyonuna ulaştı. Önceki sürümlerden farklı olarak sıfırdan başlamıyor. Bitcoin Core 22.0’daki yenilikler neler?

Bitcoin (BTC), Taproot desteğini memnuniyetle karşılıyor

BTC Core web sitesinde paylaşılan resmi sürüm verilerine göre, Bitcoin Core 22.0 v0.21.0 sürümünün yerini almak üzere piyasaya sürüldü. Yeni sürümün kapsamlı açıklaması, BTC’nin eski lider sağlayıcısı Wladimir J. van der Laan tarafından yayınlandı. Bu metne göre, Bitcoin Core artık SegWit aktivasyonundan bu yana en önemli BTC güncellemesi olma yolunda olan Taproot’u destekliyor. Taproot ile BTC ağı daha fazla gizlilik odaklı olacak. İşlemlerde kullanılan net veri miktarı azaltılarak işlem maliyetleri de düşürülecektir.

Taproot güncellemesi ilk kez 2018’de Blockstream BTC geliştirme stüdyosunun CTO’su Gregory Maxwell tarafından önerildi. Aktivasyon mantığı bir önceki yükseltmeye dahil edilmişken, Taproot aktivasyonunun Kasım ayında gelmesi bekleniyor.

Segwit’in çoklu imzasında daha fazla anahtar

Yeni sürümde Taproot desteğinin yanı sıra GUI’ye donanım cüzdanları desteği de dahil edilecek. Bitcoin Core 22.0, Görünmez İnternet Projesi (I2P) protokolünü de destekleyecektir. Bu protokol, bir internet bağlantısı üzerinden bir gizlilik protokolü olarak çalışır. İdeolojik olarak Tor gibi bir anonimleştirme ağıdır.

Bitcoin Core yazılımı, BTC protokolünün böyle bir sınırı olmamasına rağmen, şimdiye kadar Ayrılmış Tanık (Segwit) çıktılarında 16 anahtara kadar çoklu imza çıktılarının oluşturulmasını destekledi. BTC Core 22.0 şimdi Segwit çoklu imza kapasitesini 20 tuşa genişletiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku