Bitcoin Bu Ülkede Seçim Kampanyasının Odak Noktası Olacak!

125

Paraguay Temsilciler Meclisi üyesi Carlitos Rejala, 2023’te cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladığında, Bitcoin (BTC)’i Paraguay ülkesinde yasal ödeme aracı haline getirecek bir yasayı geçireceğine söz verdi. Rejala, 2023’te cumhurbaşkanlığına aday olma niyetini Twitter’dan duyurdu ve ayrıca seçilirse ülkede BTC’yi yasal ödeme aracı haline getireceğini şu sözleriyle duyurdu:

2023’te cumhurbaşkanlığı için koşarsak, resmi para birimi olarak #bitcoin!

Bitcoin (BTC)’in büyük destekçisi

Carlitos Rejala, Bitcoin (BTC)’in ve kripto para birimlerinin kullanımının büyük bir destekçisidir ve daha önce Paraguay’da Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin kullanımını yasallaştırmak ve düzenlemek için bir yasa tasarısı önermişti. Tasarıyı Temsilciler Meclisi’nin bir başka üyesi Silva Facetti ile birlikte yazmıştı. Tasarı, Paraguay’da kripto para birimlerinin yasallaştırılmasını ve ayrıca bunların etrafında ticari bir ekosistem inşa edilmesini önerdi. Ayrıca, kripto para birimlerinin halka arzını kontrol edecek ve ülkede uygulanabilir bir kripto para madenciliği endüstrisi yaratacak kuruluşlar kurulmasını önerdi.

Yenilenebilir enerji kullanarak madencilik

Paraguay’ın neredeyse tamamı, hidroelektrik varlığı sayesinde %100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor. Paraguay, 14 GW üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük ikinci hidroelektrik barajı olan Itaipu Barajı’na ev sahipliği yapıyor.

Yasal ödeme aracı olarak Bitcoin

Birkaç şirket, Bitcoin (BTC)’i yasal ödeme aracı olarak benimseme koşullarını araştırıyor. Rejala’nın duyurusu, Ukrayna’nın 2023 yılına kadar Grivnası ve Bitcoin’den oluşan ikili bir para birimi sistemi oluşturma planı doğrultusunda Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasallaştırdığını açıklamasının ardından geldi. Ukrayna’nın açıklamasına şirketlerin Bitcoin’i ticareti ve madenciliği için de Laos hükumeti yeşil ışık yaktı.

Domino etkisi

El Salvador’un başkanı Nayib Bukele’nin BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul etme kararı, bir domino etkisi yaratmış gibi görünüyor, diğer birçok ülke şimdi Bitcoin’i benimsemenin yollarını arıyor. Paraguay, Kongre Üyesi ve potansiyel başkan adayı Carlitos Rejala’nın, başkan seçilirse BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kullanma niyetini ilan etmesiyle aynı şeyi yapıyor. Birkaç Güney Amerika ülkesi de BTC’yi GSYİH büyümelerini hızlandıracak sansüre dirençli bir para birimi olarak benimsemeye bakıyor.

Bu ülkelerin kripto para birimlerini keşfetmeye bakmalarının bir başka nedeni de, bu ülkelerdeki nüfusun çoğunluğunun bir banka hesabına erişimi olmamasıdır. Telefonları aracılığıyla erişilebilen bir kripto para birimi, vatandaşların ihtiyaçlarına daha uygun olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptodaily.co.uk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku