Bitcoin (BTC)’in Yeni Rekoru 3 Maddede Özetlendi: Durum Nisan’dan Farklı mı?

160
Bitcoin (BTC), yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Nisan’da yaklaşık 65 bin dolardan, Temmuz’da 30 bin doların altına kadar düşen BTC, dün yeni bir rekora imza attı.

 

FOMO zirvede değil: Önümüzdeki günlerde daha fazla bireysel yatırımcı piyasaya girebilir!

Birçok analist ve yatırımcı Nisan ayındaki ve şu anki piyasa dinamikleri arasında karşılaştırmalar yapıyor. Bitcoin, fiyat keşfindeyken şu anda önceki ralliye kıyasla çok daha fazla yükselişe neden olabilecek birkaç faktör bulunuyor. Her şeyden önce, BTC fiyatındaki devasa artışın ana katalizörlerinden biri, her zaman perakende yatırımcılar olmuştur. Bu genellikle “perakende FOMO” olarak adlandırılır ve bunu 2017’de ve bu yılın Nisan ayında gördük. Google Trendler’den alınan veriler bunu destekliyor. Son beş yıla ait aşağıdaki grafik, Bitcoin (BTC)’in yaklaşık 20 bin dolarla zirve yaptığı Aralık 2017’de BTC aramalarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

 

 Ayrıca, bu metrik, Bitcoin (BTC)’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Nisan ayında da artmaya başladı. Ancak şimdi, perakende yatırımcıların piyasada olduğuna dair somut bir veri işaret yok. Bu, gerçek FOMO seviyelerinin hala çok düşük olduğunu ve önümüzdeki günlerde perakende yatırımcı ilgisinin fiyatı daha da artırabileceğini gösteriyor.

Piyasa aşırı kaldıraçlı değil: Risk daha az!

Nisan ayında piyasanın bugüne kıyasla aşırı derecede  kaldıraçlı olduğunu anlamanın yolu,  Bitcoin SOPR oranına bakmaktır. Spent Output Profit Ratio (SOPR), piyasada yapılan her işlemin kar veya zararını ölçen bir göstergedir. Alış ve satış fiyatları arasındaki fark ölçülerek hesaplanır. Bu nedenle, herhangi bir zamanda piyasanın kâr veya zararda olup olmadığını görmenizi sağlar. Aşağıdaki tablo, Nisan ayında uzun vadeli yatırımcıların ortalama 8X kaldıraçla kar elde ettiğini ve şimdi bunu ortalama 3X kaldıraçla yaptıklarını gösteriyor. Bu, önemli bir düşüş.

 

Bunu ölçmenin başka bir yolu da, tasfiye edilen pozisyonların toplam değeridir. 18 Nisan’da KriptoArena, toplam piyasa değerinin birkaç saat içinde yaklaşık 360 milyar dolar kaybettiğini ve Bitcoin (BTC)’in fiyatının 9 bin dolar düştüğünü bildirdi. Bu, 10 milyar doların üzerinde hem uzun hem de kısa pozisyonların piyasadan silindiği tarihi bir tasfiye olayına neden oldu. Nisan ayında, hem boğalar hem de ayılar aşırı kaldıraçlı olduğu için her gün milyarlarca dolar değerinde tasfiye görmeye alışmıştık. Bu, çok yüksek fonlama oranlarından da çıkarılabilirdi. Şimdi, Bitcoin (BTC)’in tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdığı ve son 24 saat içinde büyük bir oynaklık yaşadığı günde, sadece 300 milyon dolar değerinde tasfiye var. Bu aynı zamanda, daha az trader kaldıraç kullandığından, büyük bir squueze olasılığının önemli ölçüde daha küçük olduğu anlamına gelir.

 Bitcoin zincir üstü veriler Nisan rallisine göre daha güçlü

Bitcoin’in temellerinin genel olarak 2021 boyunca güçlendiğini söyleyebiliriz. Nisan ayındaki ralli, genel olarak Teslanın Bitcoin satın alması sonrasında gerçekleşti  Ancak şimdi durum farklı, Kurumsal yatırımcılar sektöre akın etmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk vadeli işlem destekli BTC ETF’nin onayı piyasaya ivme kazandırdı. İkincisisi ise yarın işlem görmeye başlayacak.
Önde Gelen 2 Ekonomist Bitcoin ETF’si Sonrası Yıl Sonu İçin BTC Fiyat Tahminini Güncelledi
 

Şirket sözcüsü, Valkyrie Bitcoin Strateji fonunun Cuma günü Nasdaq borsasında işlem görmeye başlayacağını söyledi. Firma BTFD kodu altında işlem yapmayı planladı, ancak başlangıçta planlanan BTF’ye geri döndü. ProShares Bitcoin ETF (BITO), ilk gün 1 milyar dolarlık bir  işlem hacimlerine tanık oldu. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku