Bitcoin (BTC)’in Hisse Senedi Piyasaları ile Korelasyonu Artıyor! İşte Sebebi!

103

Geçen ay boyunca, Bitcoin (BTC) fiyatı, hisse senetleri ile sıkı bir korelasyon içine girdi. Peki, bu gelişmeye ne sebep oldu?

Bitcoin’de kurumsal yatırımcının etkisi arttı!

Geçen hafta, kripto para birimi piyasasında yaşanan sert düzelme sonucu, piyasa değerinden yüz milyarlarca dolar silindi. Bitcoin’in fiyatı son 7 günde yüzde 8,8 düşerken, Ethereum (ETH) yüzde 15,4, Binance Coin (BNB)  ise yüzde 17,9 oranında düştü. Solana (SOL) dışındaki piyasa değerine göre ilk on kripto para birimin tümü, genellikle  bu hafta kırmızı renkte kaldı. Meydana gelen çöküş sonrası, İsveç Merkez Bankası başkanı, Bitcoin’in sıfıra çakılacağını iddia etti.

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran diğer bir olay ise, El Salvador‘un, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başlaması oldu. Tüm bunlar yaşanırken,  Bitcoin hashrate’i madencilerin Çin’i terk edip farklı ülkelerde tekrar üretime başlamasıyla tekrar yükselmeye başladı. BTC hashrate’i, Haziran ayının sonundaki en düşük seviyelerinden bu yana neredeyse iki katına çıktı. Ayrıca, Bitcoin’e sermaye akıtan büyük bir para dalgası ortaya çıktı. Veri platformları, bu büyük yatırımların, gerçekten de kurumsal yatırımcılardan geldiğini belirtti ve şunları vurguladı:

Bu, esasen kurumlar için yatırım hizmeti sağlayan önde gelen  kripto para borsası Coinbase’den geldi. İlk çeyrek raporu, şirketin 2021 yılının ilk çeyreğinde yaptığı 335 milyar dolarlık alım satımın 215 milyar dolarının kurumsal yatırımcılardan geldiğini ortaya koydu.

Ancak kurumsal yatırımın artması gibi olumlu işaretlere rağmen, Bitcoin’in fiyatının geçen hafta düşmesinin nedeni tam olarak bu olabilir. Kurumsal yatırımcılar da bu hafta hisse senetlerinde riske maruz kaldılar ve büyük hisse senedi endeksleri de hafta boyunca düştü.

Bitcoin (BTC)’in hisse senedi piyasaları ile korelasyonun artmasının nedeni kurumsal yatırımcı olabilir

Sektördeki uzmanlar, Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinin, hisse senetleriyle olan ilişkisini artırdığına inanıyor. Bitcoin, daha geniş piyasa hareketleriyle yüksek teknoloji hisse senetleri gibi, giderek daha fazla ilişkili bir varlık haline geliyor. Bu korelasyon nedeniyle de fiyat hareketinde, daha fazla iniş ve çıkışlar meydana geliyor. Bitcoin’in geçtiğimiz aydaki fiyatını S&P 500 endeksinin kazanç ve kayıpları ile karşılaştırdığımızda, güçlü bir korelasyon görüyoruz. Tabii ki, BTC’nin daha sert ve değişken bir eğrisi var, ancak genel olarak tüm ay boyunca açık bir korelasyon gözlemlenebilir. Dow Jones, NASDAQ Kompozit ve UK100 veya FTSE 100 Endeksini eklediğimizde, korelasyon daha da somut bir hal alıyor. Büyük hisse senedi endeksleri ve Bitcoin fiyatı uyum içinde hareket ediyor.

S&P 500, son beş günde yüzde 1,63 düşerken, Dow yüzde 2.24, NASDAQ yüzde 1,2  ve FTSE 100 yüzde 1,53 oranında düştü. Kurumsal yatırımcılar pragmatik ve temkinli bir yaklaşımla getirileri en üst düzeye çıkarmaya ve kayıpları azaltmaya çalışıyor. Bu yatırımcılar, Bitcoin savunucularının ideolojik inançlarını veya Bitcoin’in fiyatına ilişkin daha çılgın beklentilerine sahip değiller. Kurumsal yatırımcılar, kripto para birimlerine para akıtmaya devam ederken, trader’lar durumu sürekli olarak yeniden değerlendirmek ve satış yapmak zorunda kalacaklar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku