Bitcoin (BTC)’e İngiliz Darbesi: Fiyat Etkilenebilir!

744
Bitcoin (BTC), Fed faiz artırımları ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle çalkantılı bir dönem geçirirken, bir kötü haber de İngiltere’den geldi.

İngiltere, Bitcoin ATM’lerini yasaklama kararı aldı

İngiltere’nin mali düzenleyicisi, Bitcoin ATM’lerini yasa dışı olarak değerlendirdi. Bu gelişme, Bitcoin’in benimsenmesini olumsuz etkileyebilecek bir gelişme. BTC, geçen ay yüzde 12  değer kaybetti. Birleşik Krallık’taki 51 binden fazla firma ve pazarın düzenleyicisi olan Birleşik Krallık’ın finansal yönetim otoritesi (FCA), Bitcoin ATM’lerini yasa dışı ilan etti. Kurumun hamlesi, İngiltere‘de kara para aklama konusundaki artan endişeler nedeniyle meydana geldi. FCA, borsaların BTC ATM’lerinin faaliyetlerini durdurmasını talep ettiğinden, tüm BTC nakit noktalarının kapatılması gerekiyor. Borsaların yasal gereklilikleri karşılamaması durumunda cezai yaptırım riskiyle karşı karşıya kalabilirler.
ATM’ler, yatırımcıların Bitcoin’lerini nakde çevirmelerine olanak tanır. Yetkililer, ATM’lerin İngiliz ekonomisinde kara para aklamayı kolaylaştırdığına inanıyor. Bitcoin ekosisteminin şeffaflığı geçmişte suçluların izlenmesine yardımcı olmuş olsa da, Birleşik Krallık’taki yaklaşık 80 BTC ATM’si kapatılacak. FCA, Bitcoin ATM’lerini barındıran süpermarketlerin ve mağazaların, bu tesisler lisanslı olmadığı için, nakit noktasının operasyonlarını kapatmasını şart koşuyor. FCA, kripto para borsalarının operatörlerin geçmişlerini yeterince kontrol edemediğine ve bunun ekonomiyi olumsuz etkilediğine inanıyor. İngiltere’deki Bitcoin ATM operasyonlarının yasaklanması, ülkede BTC’nin benimsenmesinde bir düşüşe neden olabilir. Bu, borsalar arasında Bitcoin işlem hacminde bir düşüşe neden olabilir. FCA, Bitcoin ATM’lerinin yasadışı faaliyetler ve terör finansmanını finanse etmek için kullanılabileceğine inanıyor; bu nedenle, operasyonlarının yasaklanması, Birleşik Krallık’ta bir kara para aklama önlemidir.

İngilizler, kripto paralara büyük ilgi gösteriyor

Farklı endişelere rağmen, kripto para birimleri perakende ve kurumsal yatırımcılar arasında popüler hale geliyor. Artan popülaritesi nedeniyle, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen dijital varlıklar 2021’de önemli yatırımlar çekti. BTC ve ETH’nin  toplam kripto para birimleri piyasa değerinin yaklaşık  yüzde 60’ı olan 1.5 trilyon dolarlık birleşik bir piyasa değeri var.

Rekor Miktar: İngiltere 114 Milyon Sterlinlik Kripto Para Ele Geçirdi!

 Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, son zamanalrda yayınlanan bir rapora göre, yaklaşık 2,5 milyon İngiliz yetişkin şu anda kripto para varlıkların yatırım yapmış durumda. Bu sayının artmasındaki en büyük nedenlerden birinin, COVID-19 pandemisi nedeniyle evde kalan insanların çevrim içi olarak bu gibi faaliyetlere daha fazla zaman ayırması olarak gösteriliyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku