ABD’li Düşünce Kuruluşundan Rusya ve Kripto Para Raporu: Acil!

78
ABD ve AB ülkeleri, Rusya’ya sert yaptırımlar uygularken, kripto para birimleri yine gündemde. Birçok uzmana göre, Rusya yaptırımları delmek için çeşitli yollara başvurabilir.

Brookings: Rusya, gizlilik odaklı kripto para birimlerine ve merkeziyetsiz borsalara yönelebilir

Rusya’ya yönelik ambargolar giderek sertleşirken, başlangıçta çoğu hükümet Rusya‘nın bu engeli aşmak için kripto para birimlerini kullanabileceği olasılığını göz ardı etti.  Ancak, son dönemde endişeler giderek artmaya başladı. ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından birine göre, Rusya kullanıcılara neredeyse anonimlik sunan Monero ve Zcash gibi gizlilik odaklı altcoin’leri kullanabilir. Merkezi borsalar (DEX’ler) da ambargoları aşmak için Rus oligarklara fırsat sunabilir. Bu hafta yaptığı açıklamada AB, Rusya ve Belarus’a yönelik yaptırımlarına kripto paraları dahil ederek “kripto varlıklarının devredilebilir menkul kıymetler kapsamına girdiğini” ilan etti.
Rusya-Ukrayna Savaşı, Bitcoin İçin Bu Kritik Gelişmeye Yol Açabilir!
 
Son zamanalrda, Rusların borsalardan bloke edilmesi için çağrılar yapıldı. Coinbase CEO’su, Rusların BTC aracılığıyla aklanamayacak kadar çok fazla parası olduğunu vurguladı. Yöneticiye göre, Ruslar böyle birşey yapsa bile BTC defteri halka açık ve şeffaf olduğu için yakayı ele verecekler. Yakın tarihli bir açıklamada, dünyanın en büyük düşünce kuruluşlarından biri olan Brookings, gizlilik odası kripto para birimlerinin olası kullanımına dikkat çekerek düzenleyicileri bu varlıklara dikkat etmeye çağırdı. Kuruluş, bu varlıkların “kripto cüzdanları ile trader’ların kimlikleri arasındaki uyumu tehdit edeceği konusunda uyardı. Örneğin, Monero,  yatırımcı kimliklerini  ve IP adreslerini gizlemek gibi bir dizi özel teknolojiyi kullanıyor. Bu nedenle Monero, suçluların devletten kaçmak için kripto paraları anonim olarak nakde çevirme olasılığını artırıyor.

Neden, merkeziyetsiz borsalar?

Rusya’nın başvurabileceği bir diğer bir yol ise, merkeziyetsiz borsaların kullanılması. Merkezi muadillerinden farklı olarak, DEX’ler eşler arası sistemlere güvenir ve varsa müşterinizi tanıyın (KYC) kontrolleri yürütür. Bu, devlet yetkililerinin kripto para birimi işlemlerinde yer alan tarafları belirlemesinin zor olacağı anlamına gelir.
Rusya'dan Bitcoin Madencilerini Cezbedecek Müthiş Proje!
 
 Bu borsalar tek bir varlık tarafından yönetilmediğinden, denetlenmesi son derece zor ve daha merkezi borsaların yaptırım uygulama mekanizmasından yoksun olabilir. Düşünce kuruluşuna göre, İşlemleri halka açık ve izlenebilir olan Blockchain’lere odaklanmak yerine, düzenleyiciler dikkatlerini gizliliği artıran kripto para birimleri ve merkeziyetsiz borsalar gibi platformalra yerlere odaklanmalı. Brookings, Amerika’nın en prestijli düşünce kuruluşu olarak kabul ediliyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku