Bitcoin (BTC) Tekrar 45.000 Doların Altına Düşecek mi?

0 79

Muhtemelen, düzeltme beklenenden daha erken bitmiş olabilir. Bitcoin (BTC), 21 Şubat’ta 58.300 dolar civarında yeni bir rekor seviye kaydettikten sonra, fiyat düzeltme moduna girdi. Bazı analistler düzeltmenin Mart ayı sonuna kadar sürmesini bekliyordu. Tarihsel, olarak Mart ayı, yılın en riskli aylarından biridir.

Bununla birlikte, bugünün Bitcoin fiyatının 54.500 dolara kadar yükselmesi (Coinbase’de), düzeltmenin erken sona erdiğinin habercisi olabilir. Analist Scott Melker, Twitter’da 250 bin takipçisine Bitcoin’in çok sayıda analistin 52 bin dolar’lık kilit direnç dediği seviyeyi aştığını paylaştı. Analist şunları ekledi:

”Yerel aralık yükseklikleri kırıldı ve destek olarak yeniden test edildi. Düzeltme, yeni yüksek seviyeler ile sonuçlanacak.”

Yükselişin Arkasındaki Faktörler

Bu bağlamda, Bitcoin fiyatı için gerekli olan  ivme bir kez daha geleneksel finans piyasasından veya son günlerde Mart 2020’deki çöküşten bu yana en yüksek seviyeye ulaşan bir korelasyonun anlatımından gelmiş olabilir. Dow Jones, dün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Bitcoin bir kez daha yükselişte.

Beklendiği gibi, çoğu piyasa ABD hükümetinin 1,9 trilyon teşvik paketine olumlu tepki gösterdi. Paket, dünya çapında hükümetler ve merkez bankaları tarafından sınırsız para basımına karşı bir koruma olarak Bitcoin anlatısına yeni bir hayat veriyor.

Ek olarak, Bitcoin’in son günlerde meydana gelen bir dizi olumlu gelişmelerden de yararlanmış olması muhtemeldir. Norveç devi Aker, Seetee adında bir kripto şirketi kurdu ve Bitcoin’e 58 milyon dolar yatırım yaptı. Ayrıca şirket, yatırımlarının gelecekte “önemli ölçüde” artmaya devam edeceğini açıkladı.

Ayrıca, New York Digital Investment Group (NYDIG), 200 milyon dolarlık büyüme sermayesi turunu açıkladı. Kurumsal Bitcoin yatırımcıları için teknoloji ve yatırım çözümleri sağlayıcısı olan şirket, sermayeyi stratejik ortaklar Stone Ridge Holdings Group, Morgan Stanley, New York Life, MassMutual, Soros Fund Management ve FS Investments’tan aldı.

Son olarak, PayPal’ın kripto para güvenlik firması Curv’ü satın alacağına dair söylentinin onayı geldi. Resmi basın açıklamasına göre, Curv satın alma işlemi “kripto para birimlerini ve dijital varlıkları destekleyen girişimleri hızlandırmayı ve genişletmeyi hedefliyor.”

Bitcoin Fiyatı Tekrar 45.000 Doların Altına Düşecek mi?

Veri analitiği firması Glassnode, oldukça önemli bir yükseliş faktörünü de vurguladı. Bitcoin alıcıları, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolar’ı kırdığından beri 45.500 ile 48.900 dolar aralığında en büyük birikim seviyesini oluşturdu. Glassnode, en son haber bülteninde aşağıdaki grafiği paylaştı ve şunları ekledi:

”Aslında, UTXO Gerçekleştirilmiş Fiyat Dağılımına bakarsak, 47.173  dolar’lık zincir üstü destek seviyesi, fiyatlar 11 bin olduğundan beri en büyüğüdür. Ayrıca, aşağıda yeşil olarak gösterilen zincir üstü aktivite bloğu, yalnızca belirli bir taban fiyat değil, bunun yerine büyük bir destek bölgesidir.

Sürdürülebilir ve önemli hacmin 45,5 bin dolar ile 48,9 bin dolar arasında işlem gördüğünü görebiliriz. Bu aralık şu anda tarihteki en büyük zincir üstü BTC birikim seviyelerinden birini temsil ediyor, son döngünün 20 bin dolar ‘lık ATH’sinin ihlal edilmesinden bu yana kesinlikle en büyüğü.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku