Bitcoin (BTC) Tekrar 45.000 Doların Altına Düşecek mi?

0 96

Bitcoin (BTC) fiyatı hafta sonu 61.8000 dolarlık yeni bir zirveye tırmandıktan sonra, bugün 54.500 dolar’a kadar düştü. An itibariyle, Bitcoin, son 24 saatte yüzde 6,5’lik bir kayıpla 56.505 dolar’dan işlem görüyor. Haftalık ve aylık grafiklerde BTC, sırasıyla yüzde 9,27 ve yüzde 18,26 artışlarla yeşil renkte kalıyor.

Analistler Jan & Yann, Bitcoin vadeli işlem piyasasında uzun pozisyonların tasfiyesinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gözlemledi. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, yaklaşık 500 milyon dolar bir saatten kısa bir sürede tasfiye edildi. Bu, “sistemde aşırı açgözlülük” olduğunu belirten analistin belirttiği gibi tüm zamanların en yüksek seviyesini temsil ediyor.

Tasfiye edilmiş BTC vadeli işlem sözleşmelerinin yüzde 60’ı, 20 katı veya daha fazla kaldıraç oranına sahipti. IntoTheBlock verileri, Binance ve Bybit borsalarının en yüksek tasfiye sayısına sahip olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, bahsi geçen borsalardaki açık pozisyon sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 8,5 düştü.

Korku, Açgözlülük ve Söylenti Bitcoin Fiyatını Etkiliyor

Yukarıdakilere ek olarak, Bitcoin’in fiyatı Gemini gerçekleşen balina satışından etkilenmiş olabilir. CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ji, borsanın cüzdanına 18 bin BTC depozito kaydetti. Young Ji şunları söyledi:

”Para yatırma, kullanıcı para yatırma cüzdanları ile Gemini sıcak cüzdanı arasında bir işlem olduğu için yasaldır. Tüm Borsalara Giriş Ortalaması, bu mevduat nedeniyle fırladı. Uzun bir pozisyondaysanız dikkatli olun”.

CryptoQuant’ın CEO’su, Bitcoin balinalarının yatırımcılarda korku uyandırmak ve BTC’yi 60 bin dolar’ın altında biriktirmek için piyasaya karşı “pskikolojik bir operasyon” yürütebileceğine inanıyor. Bu olasılık üzerine, altcoin traderı Psycho şunları söyledi:

”Ya borsa girişi / çıkışı bir psikolojik bir operasyona dönüşürse ve balinalar bunu yaparak piyasayı ne kadar hareket ettirebileceklerini görmek için bu teoriyi test ederse, short pozisyonları doldurun”

Ancak Glassnode, Gemini’deki boş işlemin borsanın dahili bir işlemi olduğunu belirtti. Bu nedenle, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, işlem kaydedildiğinde para zaten Gemini’nin cüzdanındaydı.

Analist Willy Woo, geçen ay ikinci kez BTC fiyatının “sahte veriler” nedeniyle düştüğünü açıkladı. Woo, büyük satış ve tasfiyeler sırasında, borsalardaki Bitcoin miktarında önemli bir hareket olmadığını göstermek için aşağıdaki tabloyu paylaştı:

”Grafik: kaldıraç pozisyonları, tüccarlar satış yaptıkça tasfiye ediliyor. Kırmızı noktalar, sahte girişlerin zamanlamasını gösteriyor (Sırasıyla 28 bin ve 18 bin BTC)

Bu nedenle, Bitcoin’in temelleri ve makroekonomik yapısı sağlam kalır. Bu anlamda, trader Michaël van de Poppe’nin belirttiği gibi, 55 bin dolar ve 51 bin dolarlık desteği tutmayı başarırsa, Bitcoin fiyatında bir toparlanma görmesi muhtemeldir. Aksi takdirde, BTC 44.800 dolar ‘a geri çekilebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku