Bitcoin (BTC) Norveç Merkez Bankası Başkanı’nın Açıklamaları Sonrası Düştü

0 109

Bitcoin (BTC) fiyatları, Norveç Merkez Bankası Norges Bank Başkanı Oystein Olsen’in kripto paranın maliyetli ve istikrarsız olduğuna dair açıklamaları sonrası düştü

Norveç kısa süre önce dünyada nakit parayı en az kullanan toplum olarak ilan edildi, ancak ülkenin merkez bankası yöneticisi, insanların alternatif olarak Bitcoin’e dönmemesi gerektiğini söylüyor.

Norges Bank’ın yöneticisi Oystein Olsen, lider kripto para birimi Bitcoin’in şu anda merkez bankaları tarafından kontrol edilen paranın yerini almasının düşünülemez olduğunu söylüyor.

Olsen, röportajında, Bitcoin “çevre dostu değil, çok maliyetli ve en önemlisi istikrarsız. Bir merkez bankası ve merkez bankası para birimi için temel görev şudur: paranın değerinde ve sistemde istikrar sağlamak. Ama bu Bitcoin tarafından yapılmamaktadır ve yapılamaz da.”

Olsen’in Bitcoin’i reddetmesi, Norveç’in önde gelen iş adamlarından biri olan Kjell Inge Rokke’nin kripto para birimine büyük oranda yatırım yapmasından kısa bir süre sonra geldi. Rokke, tek bir Bitcoin’in bir gün “milyonlarca dolar değerinde” olabileceğini öne sürdü.

Pazartesi günü, bir Bitcoin, bir yıl önceki değerinden yaklaşık yüzde 900 artarak 57 bin dolar civarında işlem gördü. Goldman Sachs küresel piyasalar bölümü küresel dijital varlıklar başkanı Matt McDermott, geçtiğimiz günlerde farklı endüstri türleri ve özel bankacılık müşterilerinden Bitcoin için “büyük” kurumsal talep olduğunu söyledi.

Norveç Merkez Bankası Dijital Para Yarışında Geride Kaldı

Bu arada, merkez bankaları, kendi dijital para birimlerini geliştirerek için yarışıyor. Norges Bank Başkan Yardımcısı Ida Wolden Bache geçen Kasım ayında yaptığı açıklamada, Norveç’in dünyanın en nakitsiz ülkesi haline geldiğini ve tüm ödemelerin yalnızca yüzde 4’ünün banknot ve madeni paralarla yapıldığını söyledi. Bu, gelecekte ödemelerin nasıl yapılması gerektiği konusunda somut bir veri.

Ancak Norveç, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) geliştirme konusunda ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri değil. İsveç ve Çin bu konuda en önde giden ülkeler arasında yer alıyorlar. Norges Bank, Nisan ayında CBDC projesi hakkında bir rapor yayınlayacak.

Bazı merkez bankalarının 17. yüzyılın lale balonuyla karşılaştırdığı Bitcoin’e gelince, Olsen, “Günün sonunda bunun merkez bankaları için bir tehdit olacağını düşünmüyorum.” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku