Bitcoin (BTC) Kan Kaybederken Yatırımcılar Bu Altcoin’lere Akın Etti!

0 250

Geçen hafta başlayan düşüş dalgasına bugün bir yenisi daha eklendi. Kripto piyasalarda sert satışlar yaşanırken, Bitcoin 50 bin doların altına düştü ve şu anda 47.954 dolar’dan işlem görüyor. Ethereum’da da değer kaybı yüzde 12’ye yaklaştı ve 2.200 doların altına geriledi.

Lider kripto para birimi Bitcoin düşmeye devam ederken, devasa düzeltmelere alışık olan yatırımcılar Bitcoin’in bu düşüşü karşısında eskisi gibi korkmuyorlar. Daha önceki düzetlemelerde altcoinlerin çok daha sert düştüğü ve BTC’nin piyasa hakimiyetinin arttığı görülürken şu an çok daha farklı bir durum yaşandı.

Geçtiğimiz birkaç aylık süreçte altcoinler gerçekten etkileyici bir performans gösterdi ve Bitcoin’in piyasa hakimiyetini yakaladı. Lider kripto para biriminin piyasa hakimiyeti Ağustos 2018’den beri görülen en düşük seviye olan  yüzde 49,5’e kadar gerileyerek de bunun sinyalini verdi.

Bitcoin’in düşüş yaşadığı anlarda bile Ethereum (ETH) fiyatının yükselmesi ve tüm zamanların rekorunu tazelemesi, aslında altcoin rallisinin sürdüğününün bir kanıtı. BTC, tüm zamanların rekorundan yüzde 20 geride iken ETH’nin bu rekoru ise yatırımcıların artık düşüşleri altcoin alarak değerlendirdiğini göstermekte.

Altcoinler Neden Ters Yöne Hareket Ediyorlar?

New York Menkul Kıymet Borsası Başkanı Thomas Farley ise konu hakkında yaptığı açıklamada şu an DeFi borsalarının Coinbase’in hacmine yakın hacimlere ulaştığını vurguladı. Farley’e göre bu da bireysel yatırımcının ilgisini göstermekte. Yatırımcıların BTC yerine çoğunlukla altcoin tercih ettiği biliniyor ve sadece bu bile altcoinlerin yükseliş sebebi olarak gösterilebilir.

Bybt verilerine göre ise Bitcoin fiyatı sert düşerken yatırımcılar 3 önemli altcoine akın etti ve bunlar sırasıyla Chainlink (LINK), Band Protocol (BAND) ve Ethereum (ETH) oldu. 24 saat içerisinde yaşanan piyasa düşüşüne bakıldığında da top 10 kripto para arasından en az etkilenenin Ethereum olduğu gözlerden kaçmıyor.

Sert Düşüşe En Çok Dayananlar

DeFi odaklı fiyat akış (oracle) platformu Chainlink de 12. sırada olmasına rağmen düşüş yaşanırken bundan en az etkilenen kripto para birimlerinden birisi oldu. Yine benzer bir altyapıya sahip olan BAND ise sadece yüzde 7’lik düşüş ile Bitcoin’den bile daha sağlam durmayı başardı.

Kripto para piyasasının geneline bakıldığında ise Solana’nın (SOL) sadece yüzde 1,7’lik düşüş ile tam olarak kripto para piyasasına meydan okuduğu görülüyor. SOL’un 24 saatlik ticari hacmi de artmaya devam ediyor ve bu durum alımların güçlendiğine işaret ediyor. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise yüzde 52 seviyelerine ulaştı ve son 24 saat içerisinde bunun arttığı görüldü. Bu gelişme sonrasında sahne BTC’ye kalabilir gibi gözüküyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku