Bitcoin (BTC) İçin Bu Gelişmeler Oldukça Önem Taşıyor!

0 75

ABD Hazine getirilerindeki toparlanmanın ardından Bitcoin (BTC), Pazartesi yaklaşık yüzde 4 düşüş yaşadı ve ABD doları endeksi, trader’ların kripto para birimine olan kısa vadeli ilgisini törpüledi.

Yazım itibari ile 58.288 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin’in düşüşü, hafta sonu görülen tüm zamanların en yüksek seviyesinden önemli bir geri çekilmeye işaret ediyor. Bazı trader’lar kar almaya karar vererek Bitcoin’in fiyatının 58.200 dolara kadar düşmesine neden oldu.

Öyle görünüyor ki, hem ABD doları endeksinde hem de ABD Hazine Tahvili getirilerinde yaşanan yükseliş, Bitcoin’in yükseliş ivmesini yavaşlattı. Günlük DXY yüzde 0,16 artışla 91,84’e çıkarken, 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi ise 12 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 1,646’ya yükseldi. Bu yılın başında yüzde 0,918 seviyesinde yer alıyordu.

Mizuho’da döviz satışları başkanı Neil Jones yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin devasa teşvik paketlerinden kaynaklanan devalüasyon riskleri ve ABD ekonomisini niceliksel genişleme yoluyla desteklemek için Federal Rezerv’in genişletici taktikleri göz önüne alındığında, doların iyimser görünümünün geçici olduğunu düşündüğünü söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde teşvik paketleri şimdilik ekonomiyi destekliyor ancak bu mali teşvikin son derece yüksek olduğu, parasal teşvikin son derece yüksek olduğu bir dönemde, kişisel görüşüm, doların daha yüksek bir temel eğilim için bir yörüngede olmadığı yönünde”

Büyük miktarlarda nakit rezervi olan birçok şirket, Bitcoin’e uyum sağlamak için bilançolarını çoktan çeşitlendirmeye başladı. Tesla, MicroStrategy, Square, Meitu, Seetee AS bu şirketlerden başlıcaları. Sadece bu şirketlerin BTC yatırımı, Bitcoin’in aktif arzının neredeyse yüzde 6,5’ine karşılık geliyor.

FOMC Toplantısı ve Hindistan’da Kripto Para Yasakları

Spekülatörler, geleneksel şirketlerden ve finans kurumlarından artan katılımın, Bitcoin’in fiyatını 100.000 doların üzerine çıkaracağını tahminlerinde ısrar ediyor.

Nasdaq’da listelenen bir dijital varlık finansal hizmetleri şirketi olan Diginex Ltd.’nin CEO’su Richard Byworth, kripto para biriminin 21 milyon ile sınırlı olmasının, onu devam eden dolar devalüasyonuna karşı çekici bir hale getirdiğini söyledi. Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, Bitcoin’in 2021’in sonunda kolayca 175.000 dolara yükselebileceğini söyledi.

Bitcoin’in 61.000 doları geçtikten sonra nereye gideceğine dair daha fazla ayrıntı, bu haftaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından sonra gelebilir. ABD’nin ekonomik toparlanmasının aşı uygulamalarının ve ek teşviklerin ortasında hızlanması nedeniyle ABD merkez bankasının para politikası görünümünü ayarlayıp ayarlamayacağı bir muamma olmaya devam ediyor.

Fed’in faiz noktasındaki yukarı yönlü bir revizyonu Bitcoin’in fiyatını düşürmesi beklenirken, ABD doları için ise yükseliş sağlayabilir.

Bununla birlikte, Fed başkanı Jerome Powell’ın son açıklamaları, merkez bankasının, maksimum istihdamı koruyana kadar önlemlere devam edeceği yönünde. Bu nedenle, FOMC’nin 2021’in en azından ilk yarısı için bir bekle ve gör yaklaşımı izlemesi daha olası görülüyor.

Bitcoin’in yükseliş eğilimine yönelik bazı sınırlamlar Hindistan’dan gelebilir. Asya’nın sağlam bir kripto tüketici pazarı olma potansiyeline sahip ikinci en büyük ekonomisi, Bitcoin kullanımını ve bulundurmayı suç haline getirmeyi amaçlıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku