Bitcoin’in (BTC) Fiyatında Yaşanan Düzeltme Mart Sonuna Kadar Devam Edecek mi?

0 94

Bitcoin’de (BTC) düzeltme devam ediyor. Bitcoin, Çarşamba günü 52.600 dolar’ın üzerine çıktıktan sonra, fiyat düşüş trendine girdi.

Analitik firması Glassnode’un kurucu ortağı ve CTO’su Rafael Schultze-Kraft’ın belirttiği gibi, 47 bin dolar’da güçlü zincir üstü destek var. Yaklaşık 500 bin BTC, bu seviyede hareket etti. Rafael’e göre, bu seviyeyi korumak önemli. Yönetici şunları söyledi: “Bu seviyeyi koruyamazsak, bir sonraki yukarı doğru hareket gelmeden, hızlı bir şekilde 40 bin dolar’a kadar gidebiliriz”.

Scott Melker, Twitter’da 245 bin takipçisiyle aşağıdaki tabloyu paylaşarak “Ya olsaydı?” diye bir soru sordu. Analist, Bitcoin fiyatının bu yılın başındaki düzeltme esnasında olduğu gibi davranabileceğini ima etti. Buna göre henüz dibe ulaşılmadı. Ocak ayında, 4 saatlik grafikte 187 mumla yerel yüksek seviyeden yüzde 31.6’lık bir düzeltme oldu. Bu tekrar ederse, BTC 40 bin ‘a kadar düşebilir ve düzeltme Mart ayı sonuna kadar uzayabilir.

Makroekonomik Ortam Bitcoin’i Baskı Altına Alıyor

Bu arada, diğer faktörler de düzeltmenin uzayacağına işaret ediyor. Mevcut boğa piyasasının en büyük itici güçlerinden biri olduğu iddia edilen Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), rekor bir düşük olan yüzde 11,92’lik bir indirimle işlem görüyor. Kurumlar şimdilik Bitcoin’e daha az ilgi gösterebilir.

Neden böyle olduğuna gelince, analistler şu anda makroekonomik ortamın önemli bir rol oynadığı konusunda hemfikir görünüyor. Daha öncebildirdiği gibi, Bitcoin’in S & P 500 ile ilişkisi, Mart 2020’deki çöküşten bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın dünkü konuşması da büyük ilgi gördü. Makro analist Alex Kruger’ın belirttiği gibi, Powell “tatmin edici bir açıklama yapmadı.” Kruger şunları ekledi:

”Powell yine sınıfta kaldı. Temelde her zamanki çizgilerini tekrarladı, hazine piyasasının düzensiz olduğunu kabul etti, ancak henüz harekete geçmeyeceğini belirtildi. Bu, dolarda, tahvillerde, hisse senetlerinde düşüşe neden oldu.

Kripto para düşüşü büyüktür ancak hacme göre küçüktür. Bitcoin nispeten dayanıklıdır. Hisse senetlerinde daha fazla düşüş beklemedeki sorun, faizlerin itici gücü olması ve tahvillerin burada gerilmesidir. Şu anda ne yükseliş ne de düşüş eğilimliyim.”

Bitcoin piyasasındaki genel duyarlılığın yanı sıra uzun vadede kurumlar ve büyük yatırımcılar bir yükseliş faktörü olmaya devam edebilir. Moskovski Capital CEO’su Lex Moskovski, likit olmayan Bitcoin arzının artmaya devam ettiğini gösteren bir grafik paylaştı. Moskovski şunları söyledi:

”Bitcoin’in likit olmayan arzında başka bir büyük artış var. Güçlü tutucular, satışlara rağmen pozisyonlarını artırıyor. Bitcoin, makroya karşı olağanüstü derecede iyi dayanıyor.”

Bu, IntoTheBlock’tan gelen verilerle de destekleniyor. Analitik firmaya göre, büyük işlemlerin toplam hacmi (100 bin dolar’dan büyük) son 7 günde artarak 173.16 milyar dolarlık bir zincir üstü hacme ulaştı ve IntoTheBlock, bunun kurumların BTC almaya devam ettiğinin açık bir işareti olduğunu söylüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku