Bitcoin (BTC) Fiyatı Uzun Vadede Hangi Yönde İlerleyecek?

0 44

Tüm zamanların en yüksek seviyesine tekrar yaklaşan Bitcoin (BTC) fiyatı, bir haftalık boyunca meydana gelen olumlu gelişmelerden sonra kazançlar kaydetmeye devam ediyor. An itibarıyla Bitcoin, son 24 saatte yüzde 1.5 artışla 59.760 dolardan işlem görüyor. Haftalık ve aylık grafiklerde, BTC sırasıyla yüzde 15.9 ve yüzde 22.8 kazançlar elde etti.

TradingView verilerine göre Bitcoin, son 8 yılın en iyi çeyreğini yaşadı. Ocak’ta yüzde 15, Şubat’ta yüzde 37 ve Mart’ta yüzde 30 kazanç elde etmeyi başardı. BTC en son 2013 yılında daha iyi kazançlar elde ettiği bir çeyrek geçirmişti. O sırada lider kripto para birimi, yılı yüzde 451 artışla kapatmıştı.

Analist “Il Capo”, Coinbase Pro’dan BTC çıkışlarında bir artış kaydetti. Analist, “güçlü” ellerin birikmeye devam ettiğini belirtti. Geçtiğimiz aylarda Coinbase Pro, Tesla gibi kurumların Bitcoin satın alması için gittiği yer olarak hizmet etti.

Araştırma firması Glassnode’dan elde edilen veriler, borsalarda yaklaşık 2,4 milyon BTC kaldığını gösteriyor. Analist William Clemente, bunun piyasayı yılın son çeyreğinde hissedilecek bir BTC arz sıkıntısına sürükleyeceğini savundu. Bu, Bitcoin’in fiyatının yıl boyunca artmaya devam etme olasılığını artırır. Mevcut fiyat hareketiyle ilgili olarak Clemente şunları söyledi:

”55 bin – 60 bin dolar seviyesinde, Bitcoin, sermaye girişi hacmi tarafından zaten güçlü bir şekilde onaylanıyor. Bunlar, geçen yıl 10 bin-11 bin dolar’dan bu yana zincirde görülen en yüksek hacim seviyeleri. Çok iyimser, BTC’nin fiyatının bu aralıkta çok daha uzun süre kalmasını beklemeyin”

Bitcoin Zirveye Ne Zaman Ulaşacak?

Her yatırımcının aklına takılan soruyu yanıtlamak için, analist “Dilution-proof” mevcut boğa koşusunu önceki yıllarla karşılaştıran bazı zincir içi verileri paylaştı.

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi Puell Multiple, BTC fiyatının önemli bir düzeltme kaydettiği 2014 ve 2018 yıllarında ulaştığı seviyelere hala ulaşamıyor. Puell Multiple, piyasa döngülerindeki kritik noktaları “keşfetmek” için oluşturuldu ve günlük BTC ihraçlarının kripto para biriminin bir yıllık fiyat ortalamasına bölünmesiyle hesaplandı.

Analist, borsalara madencilerin gönderdiği Bitcoin miktarının geçen yıl görülmeyen seviyelere “dik bir şekilde düştüğünü” belirledi. Sonuç olarak, BTC için satış baskısı azalacaktır.

Glassnode’un gösterdiği gibi, BTC sahipleri de coin’lerini satma konusunda daha az isteklilik gösteriyor. Buna paralel olarak, likit olmayan BTC arz miktarında da “güçlü ellere” düşen bir artış oldu. Sunulan verilere dayanarak analist şu sonuca vardı:

”Bu döngünün piyasasında yolumuz devam ediyor, ancak henüz önceki döngünün en üst seviyelerinde değiliz”

Analist Willy Woo, Bitcoin’in aktif arzı hakkında 3 önemli noktayı vurguladı. Woo, boğa piyasası başladığında eski yatırımcıların sattığına ve satmaya daha az istekli yatırımcıların boğa koşusu devam ederken güçlendiğine inanıyor ve bu nedenle fiyat değerlenmesinin devam edeceği sonucuna vardı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku