Bitcoin (BTC) En Fazla Hangi Seviyeye Kadar Düşebilir? 

0 0

Bitcoin fiyatı önceki gün yüzde 95lik benzer bir düşüş yaşadıktan sonra bugün günü itibarıyla yaklaşık yüzde 12 düştü. Dünün aksine bugünkü düşüşte balinalar coinlerini satıyor gibi görünüyor ve bu Coinbasede meydana geliyor. 

Düşüşe Ne Sebep Oldu?

Bitcoin balinaları Ocak ayının ikinci haftasından bu yana varlıklarını borsalara yatırmaya başladı. Bu mevduat çılgınlığı 18 Ocakta zirveye ulaştı.

Dahası ABD merkezli kurumlar borsayı BTC alım ve satım emirlerini yerine getirmek için kullandığından Coinbase borsası bu boğa koşusunun ön saflarında yer aldı. Bu nedenle Coinbase giriş ve çıkışlarını gözlemlemek piyasada neler olabileceğinin iyi bir resmini verir.

CryptoQuant’ın Coinbase prim metriği alım ve satım baskısını belirlemek için kullanılabilir. Bu metrik BTC fiilen satışa başlamadan önce büyük bir düşüş gördü. Coinbase Premium metriği Coinbase’in BTC / USD çifti ile Binance’ın BTC / USDTsi arasındaki farkı ölçer. Bu oran ne kadar yüksekse satın alma baskısı da o kadar yüksek olur. Dolayısıyla Coinbase Premiumdaki bir düşüş satış baskısının arttığını gösterir.

Sıradaki Bitcoin Fiyat Desteği Hangi Seviye?

Daha önce de belirtildiği gibi Bitcoinin yükseliş trendi genel paralel kanalın üst trend çizgisine girerken 19 Ocakta çıkmaza girdi. BTCnin alması gereken doğal yol aşağıya doğru ilerlemekti. BTC bu yerel zirvede konsolidasyonu sırasında yükseliyor gibi görünse de doğası gereği düşüş eğilimi olan yükselen paralel kanaldan çıktığı için düştü.

Bu noktadan düşüşü 36.425 33.967 32.765 dolarlık dört önemli  destek ve azalan paralel kanalın orta çizgisi ile engellenebilirdi.

Yakın zamanda yaşanan düşüş nedeniyle orta hat haricinde tüm destekler ihlal edildi. Burada iki senaryodan biri olacak Bitcoin bu orta çizgiden sıçradıktan sonra yükselecek veya daha fazla satış baskısı nedeniyle daha da düşecek.

An itibariyle fiyat orta çizgiden toparlanıyor olsa da düşüş senaryosu göz ardı edilemez. Düşüş senaryosu durumunda 28.956 dolarlık bir destek olarak yıllık açılış muhtemelen satıcıların son oyunu gibi görünüyor. Bu senaryoyu destekleyen daha büyük alçalan kanalın içindeki yükselen paralel kanaldır. Bu Bitcoinin şu anda bulunduğu yerden yüzde10-15lik bir düşüş anlamına gelir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku