Bitcoin (BTC) Düşerken, 1.6 Milyar Dolar Değerinde Long Pozisyon Tasfiye Oldu!

0 4

Bybtden gelen verilere göre dün kripto para piyasasında yaşanan düşüşün bir parçası olarak Bitcoin (BTC) “long” pozisyonlarda 16 milyar doların üzerinde tasfiye gerçekleşti ve şimdiye kadarki en yüksek tasfiyelerden birisine tanık olduk.

Bu tür kayıplar traderların pozisyonlarına daha büyük kazanç sağlamak için borsalardan fazla sermaye ödünç aldıklarında yani kaldıraçlı işlem yaptıklarında meydana gelir. Bir varlığın artan fiyatına işlem yapmak “long” düşen fiyatına işlem yapmak ise  “short” olarak adlandırılır. Örnek olarak Bitcoinin yükselişi için bir pozisyon açıldığında yani long pozisyona girildiğinde eğer Bitcoinde düşüşler meydana gelir ve önceden belirlenen düşük seviyeye ulaşırsa traderın varlığı tasfiye olur ve bu işlem borsa tarafından otomatik olarak kapatılır.

Dün de bu şekilde milyarlarca dolar kaybedildi. Bitcoin traderları muhtemelen lider kripto paranın daha fazla yukarı yönde devam edeceğini düşünüyorlardı ancak fiyatlar tasfiye seviyelerine ulaştı ve ortaya büyük kayıplar çıktı.

Verilere göre en çok likidasyon kripto para borsası Binancede gerçekleşti ve 600 milyon dolar değerinde long pozisyonun kapatıldı. Huobi tasfiyelerde 400 milyon dolar ile ikinci sırada yer alırken OKEx ise 248 milyon dolarlık tasfiye ile üçüncü sırada yer aldı. Bitcoinde tek seferde en büyük tasfiye ise Huobide 20 milyon dolarlık bir Bitcoin ticaretinde gerçekleşti.

Bitfinex yalnızca 12 milyon dolarlık kayıp sermaye ile en az likidasyonun olduğu kripto para borsası oldu. Bu ölçü traderların diğer borsalara kıyasla likidasyonları önlemek için düşük kaldıraç kullandığını veya yeterli sermayeye sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 48.691 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku