Bitcoin’in (BTC) Dolaşım Hızı Yılın En Yüksek Seviyesinde! Bu Ne Anlama Geliyor?

0 91

58.000 dolar seviyelerinden 53.800 dolara kadar inen lider kripto para birimi için düzeltme devam ederken, Bitcoin’in dolaşım hızı yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yine de veri sağlayıcısı CryptoQuant tarafından paylaşılan verilere göre, Bitcoin’in dolaşım hızı 2017’ye göre oldukça düşük. Peki bu ne anlama geliyor?

Bitcoin Bir “Değer Deposu” Olarak Görülüyor

Paranın dolaşım hızı, paranın el değiştirme hızıdır. Bu da piyasadaki para miktarının ekonomide üretilen toplam mal ve hizmetleri satın almak için yıllık bazda ortalama olarak kaç defa el değiştirdiğini gösterir. Bitcoin için ise onun bir değer deposu veya bir ödeme aracı olarak kullanılma eğiliminde olup olmadığını gösterir.

Veri sağlayıcısı CryptoQuant tarafından yakın zamanda atılan tweet, Bitcoin’in dolaşım hızında son zamanların en yüksek seviyesine ulaşılmasına rağmen dolaşım hızının 2017’deki boğa koşusuna kıyasla hala oldukça düşük seviyelerde olduğunu gösteriyor.

Veri sağlayıcısı, lider kripto para biriminin dolaşım hızının yükselmesine rağmen bir değer deposu olma eğilimi gösterdiğini belirtiyor.

Kurumsal Yatırımcı Faktörü

Bu yıl, şirketlerin ve hedge fonların Bitcoin’e ilgisi arttı. Bitcoin’i bir değer deposu olarak (bir değişim aracı olarak değil) kullanılması, son zamanlarda Michael Saylor (MicroStrategy CEO’su), Mike Novogratz ve Anthony Pompliano gibi ünlü isimler tarafından sürekli olarak vurgulanıyor.

Michael Saylor’un CEO’luğunu yaptığı MicroStrategy sürekli olarak Bitcoin alımı yapıyor. Tesla, Bitcoin’e 1.5 milyar dolar ayırdı ve SkyBridge Capital’in başkanı Anthony Scaramucci, SpaceX’in de Bitcoin’i bilançosunda tuttuğuna inanıyor. Elon Musk da şahsen bir Bitcoin yatırımcısı.

Ayrıca, “The Wolf of Wall Street” olarak da bilinen ünlü eski borsacı Jordan Belfort, Bitcoin konusundaki olumsuz duruşunu değiştirmiş durumda. Şimdi, lider kripto para biriminin hayatta kalacağına ve gelecekte 100.000 dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku