Bitcoin (BTC) Büyük Düşüş Yaşarken Paniklemeye Gerek Var mı?

0 2

Son 48 saat Bitcoin için son derece kötü geçti. 21 Şubatta 58.354 dolara yükseldikten sonra lider kripto para birimi 47.400 dolardan işlem gördü.

An itibarıyla Bitcoin 47.300 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 1 trilyon doların altına düştü.

Borsalar Mart 2020den Bu Yana En Büyük Bitcoin Girişlerine Tanık Oluyor

Son birkaç ayda Bitcoini destekleyen yükseliş anlatılarından biri birden fazla borsa tarafından kaydedilen Bitcoin çıkışlarının ölçeği oldu. Söz konusu anlatı büyük ölçüde piyasada yükselen hodling hissiyatının bir göstergesi olarak Bitcoini borsadan alan kullanıcıların etrafında dönüyordu.

Bununla birlikte Bitcoinin fiyat düşüşü özellikle Bitcoin borsa girişleri Mart 2020den bu yana en büyük artışını kaydettiğinden bu bağlamda önemli bir değişiklik meydana getirdi. Bazı perakende yatırımcıların söz konusu fiyat düşüşü sırasında muhtemelen kar elde etmek için coinlerini nakde çevirdikleri tahmin edilebilir.

Düşüş sırasında bir başka önemli husus daha öne çıktı. Ocak ortalarında Bitcoin 29 bin dolara düştüğünde kripto para topluluğu kötümser bir panikleme yerine piyasada “dipten satın alın” diye haykırıyordu.

Şimdi Santimente göre “Dipten satın al” çağrıları son birkaç saat içinde son derece düşüktü ve bu da olumsuz sosyal duyarlılığın son zamanlarda Bitcoini kapladığını gösteriyor.

Şu anda taban fiyatı değerlendirmek zor. CryptoQuantın CEOsu Ki-Young Juya göre taban fiyat 44 bin dolar kadar düşük olabilir ancak muhtemelen daha düşük olamaz. Young Ju Coinbase balinalarının son birkaç aydır 44-48 bin dolar aralığında Bitcoin biriktirdiğini ve primin son 24 saat içinde büyük ölçüde dalgalandığını iddia etti.

Aslında başka bir analist Coinbase priminin baskı anında nötr seviyeye yakın olduğunu bildirdi bu nedenle sıfırın üzerinde sabit bir prim görüldükten sonra pozitif bir kısa dönüş olabilir.

Panik Yapmaya Gerek Var mı?

Tüm boğa koşusunu bir bağlama oturtalım. Mevcut rallinin Aralık ayının 12sinde başladığı gerçeği düşünüldüğünde BTC yüzde 16897 oranında arttı. En son fiyat düşüşü 73 günlük bir dönemden sonra nispeten küçük oranda olan yüzde18.65lik bir düzeltmedir.

Burada Bitcoinin Ocak ayında da bir düşüş sürecine tanık olduğunu bu nedenle büyük bir düşüş olasılığının hala minimum olduğunu belirtmek önemlidir.

Bununla birlikte Bitcoinin mevcut fiyat seviyelerinin izlenmesi gerekiyor. Aşağıda belirtilen düşüş kurulumunu tersine çevirmek için Bitcoin önümüzdeki 24-48 saat içinde 54 bin doların üzerinde konsolide etmeli veya 47.400 doların üzerinde bir pozisyon sürdürmelidir.

Ne yazık ki 44 bin doların altına düşüş aslında uzun bir düşüş dönemini teyit edebilir. Öyle olsa bile henüz panik düğmesine basma zamanı gelmedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku