Bitcoin (BTC) Bu Sebeplerden Ötürü Düştü 

0 7

Bitcoin son 30 gün içinde yüzde 100lük bir artış gösterdi ancak son düşüş zirvenin içinde veya en azından bir ara zirvede olduğunu gösterebilir. Yatırımcılar FOMO etkisindeyken Bitcoinin zincir üstü göstergeleri satış sinyalleri verdi.

Bu çöküşün meydana gelmesinin ana nedeni Bitcoin madencilerinden kaynaklanıyor. Aslında Bitcoinin son artışı ralli sırasında Bitcoinlerini satmayı bıraktıkları için kısmen madenciler sayesinde gerçekleşmişti.

Grafikte görüldüğü gibi Madenci Pozisyon Endeksi 2019un yüksek seviyesini vurdu ve madencilerin satışa başladığını gösteriyor. Dahası ByteTreenin 1. harcama tablosu 47 milyon dolar değerinde BTCnin madencilerin cüzdanlarından borsalara aktığını gösteriyor. Bu da meydana gelen en son düşüşü doğrular nitelikte.

Bitcoinin fiyatı son 2 3 ayda görülen parabolik koşunun ardından son 20 saat içinde yüzde 20 düştü.

Düşüşü hafifletebilecek bir sonraki destek seviyeleri arasında 34 bin dolar ve 32.700 dolar var.

Diğer Zincir Üstü Göstergeler

Zincir üzerindeki diğer göstergeler bugünkü düşüş meydana gelmeden çok önce olası bir çöküşü öngördü.

MVRV Z-Score

Bitcoinin gerçekleşen piyasa değerini gerçek piyasa değerini dikkate alan ve döngü zirvelerini belirlemek için standart sapmasını hesaplayan bir gösterge ve MVRV metriğinin bir türevidir.

An itibariyle MVRV en son 2017de görülen bir seviyede ve son parabolik yükselişin bir düzeltmeyle karşı karşıya kalabileceğini ima ediyor. 10 Ocak itibariyle Bitcoin tam da bunu yapt ve bu düşüş meydana geldi.

SOPR Göstergesi

Bitcoin sahibi yatırımcıların kârda mı yoksa zararında mı olduğunu belirlemek için kullanılan bir göstergedir. 

Aşağıdaki grafik Bitcoinin en son hareket ettiği fiyatı dikkate alarak bunu hesaplar ve bunu mevcut Bitcoinin fiyatı ile karşılaştırır. SOPR yüksekse yatırımcılar kâr ediyorlar bu da karlarını satmaya ve nakde çevirmeye meyilli olabileceklerini gösteriyor. Düzeltilmiş SOPR veya aSOPR türetilen bir metriktir ancak son bir saatte taşınan bitcoinleri içermez. Grafikte görüldüğü gibi aSOPR 3 aydan fazla bir süredir sürekli yükseliyordu.

Sıfırlama rallinin sağlıklı olduğunu gösterecekti. 2017 boğa koşusu ayı piyasasında dik bir düzeltme izleyen aSOPRda da benzer bir artış gördü.

İlginç bir şekilde Bitcoin Likit Arzı birçok Bitcoinin uzun vadeli hodler cüzdanlarına taşındığını ve kırmızı bantlarda bir artışa yol açtığını gösteriyor. Tarihsel olarak bu servet transferini ve kırmızı bantlardaki ani artışları genellikle bir düzeltmeyi gösteren yeşil zirveler izler.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku