Bitcoin (BTC) Bu Hafta 60.000 Dolara Çıkabilir mi?

0 21

Bitcoin (BTC)  fiyatı, 52 bin dolar ve 55 bin dolar civarında önemli direnç seviyelerini geçtikten sonra, yükseliş ivmesi kesinlikle geri dönmüş gibi görünüyor. An itibariyle BTC, son 24 saatte yüzde 2,9’luk bir kazançla 55.100 dolardan işlem görüyor. Haftalık grafiklerde, BTC, yüzde 15,8, aylık grafikte ise yüzde 44,7 kazançlar gösteriyor.

Trader Michaël van de Poppe, Bitcoin fiyat hareketini “56 bin dolar seviyesinde sağlıklı bir ret” ile olumlu olarak görüyor. Şu anda, BTC destek tutmayı ve kritik bölgeyi bir kez daha 55 bin dolar’ın üzerine çıkarmayı başardı. Bu nedenle, trader mevcut seviyelerde bir miktar yatay hareket bekliyor.

Aşağıdaki grafikte görülebileceği gibi, van de Poppe, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması yolunda reddedilmesi durumunda kritik destek alanını 52 bin dolar olarak belirledi. BTC bu seviyeyi kaybederse, fiyat düşüş trendine dönebilir ve 46 bin dolar’a kadar düşebilir.

Yatırımcının BTC rallisinin devam etmesi için, gösterdiği nedenler arasında, ABD tarafından 1,9 trilyon dolarlık yeni teşvik paketinin kabul edilmesi yer alıyor. Mevcut durum ile ilgili olarak, Van de Poppe şunları söyledi:

”1930’larda deflasyon oldu. Bu, en son büyük bir kriz meydana gelen tarih. Bu deflasyonist dönemde altın, devlet ekonomisindeki devasa belirsizlik nedeniyle büyük bir ivme kazandı. Bu durum şu anda  Bitcoin için geçerli olacak.”

Bitcoin Temelleri Yükseliş Eğilimini Destekliyor

Bununla birlikte, ralli aynı zamanda sağlam temellerle de destekleniyor. Glassnode’un da belirttiği gibi, geçen hafta yaklaşık 35.200 BTC kripto para borsalarından ayrıldı. Bu, CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju’nun belirttiği gibi, Bitcoin balinalarının etrafında yoğun bir şekilde kümelenmiş güçlü bir satın alma baskısı olduğunu gösteriyor.

Bu büyük yatırımcılar, Şubat sonu ve Mart başından itibaren birikim aşamasına yeniden başladı. Young Ju’ya göre balinaların oluşturduğu en güçlü destek, bu yatırımcılara yüzde 17 kar sağlayan 48 bin dolar. CryptoQuant’ın CEO’su şunları ekledi:

”Kurumsal yatırımcıların yerinde olsaydım, bu 48 bin alım seviyesini kesinlikle korur ve BTC’nin tekrar ATH’yi kırmasını sağlardım.”

Yükseliş durumunu destekleyen başka bir gelişme madencilerden geldi.  Glassnode, Bitcoin madencilerinin Şubat ayından bu yana fonlarından daha azını sattığını belirledi. Bu nedenle, kripto para piyasasının bu sektörünün Ocak 2021’de “zirve dağıtımdan” geçtikten sonra nötr bir birikim aşamasına geri döndüğünü iddia ediyorlar.  Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, o sırada madenciler günde 17 bin ila 24 bin BTC satıyordu. Bu bağlamda Glassnode şunları belirtti:

”Zincir üzerindeki veriler, bu hafta Bitcoin için nispeten güçlü bir boğa durumu olduğunu gösteriyor. Akılda tutulması gereken en büyük risk, 45 bin dolar ile 47 bin dolar arasındaki kilit zincir içi destek seviyesinin düşmesi, gözlemlerimizin çoğunun güçlü destekten ağır dirence geçebileceği.”

Analist Lex Moskovski, büyük borsalarda türev piyasasının fonlama oranında artış kaydetti. Glassnode’dan alınan verileri kullanan Moskovski, Şubat seviyelerinde olmasa da, “insanların giderek yükselişe geçtiğini” gösteriyor.

Uzun vadeli görünümde Coin Corner CEO’su Danny Scott, Bitcoin’in önceki Halvings’in fiyat hareketini “yansıttığına” inanıyor. Bu nedenle, kripto para birimi için boğa döngüsünün yükselmesi için bolca potansiyel var gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku