Bitcoin (BTC) Beyaz ve Siyah Adam Arasındaki Gelir Eşitsizliğini Ortadan Kaldırabilir

0 0

“The Gentlemen of Crypto” isimli talk show programını sunan Isaiah Jackson Bitcoinin avantajlarının hala çoğunlukla beyaz insanlara yönelik olduğunu ancak finans piyasaları çeşitlendikçe bu durumun değişeceğini söylüyor. Ve en önemlisi beyaz olmayan siyahi Latin ve diğer azınlık grupların Bitcoin rekor seviyelerde olsa bile kripto piyasasına dahil olabileceğini söyledi.

Jackson’ın ilk olarak 2019da yayınlanan kitabı “Bitcoin and Siyah America” ikinci baskısına çıkıyor. Yazar güncellenmiş kitabının içeriğini ve iletmek istediği mesajı tartışmak için The Decrypt Daily podcastine konuk oldu.

Jackson program sunucusu Matthew Aarona şunları söyledi:

“Bitcoin sayesinde tarihsel olarak göz ardı edilen ülkelerde eşit finansal piyasalarımız olacak. Yani Afrikada Zimbabwe Gana Senegal gibi yerlerden bahsediyoruz. Latin Amerikada Brezilya ve Kosta Rika Belize Venezuela gibi yerlerde bahsediyoruz. Bu yerlerden bazıları ekonomik olarak görmezden geliniyor.”

1961de Amerika’da kurulan Politika Araştırmaları Enstitüsünün verilerine göre Irklar Arası Servet Dağılımı raporu bize gösteriyor ki; ortalama siyahi bir ailenin serveti sadece ve sadece 3500 dolar iken ortalama bir beyaz ailenin serveti ise 147 bin dolardır. Yani bir siyahi ailenin payına düşen servet bir beyaz ailenin payına düşen servetin yalnızca yüzde 2sidir. Aşağıdaki grafikte bunu açıkça görebilirsiniz. 

Jacksona göre Bitcoin büyük bir dengeleyici unsur çünkü finansal katılım için beyaz olmayan azınlıklara daha fazla şans getirebilir. “Beyaz adamın doları zengin insanlar içindi ve Bitcoinin bu baskıyı ve eşitsizliği ortadan kaldırmak için bir araç olduğunu anlamamız lazım. Bu yeni sisteme herkesin dahil edilmesi gerekiyor.”

Bitcoin ırkçı Bir Sitem Değil ve Siyah Adamın Kaderini Değiştirebilir

Şu anda eşitsizlik giderek tırmanıyor. Bazı şirketler koronavirüs salgınının getirdiği ekonomik sorunların üstesinden gelmek için mücadele ederken genel olarak dünyanın en zenginleri gayet iyi durumda. İngiliz şirketi Oxfam servetinin geçen yıl 18 Marttan 31 Aralıka kadar 39 trilyon dolar arttığını duyurdu. Aynı zaman diliminde Uluslararası Çalışma Örgütü işçilerin işlerini kaybettiklerini ve  37 trilyon doların ihtiyaç sahibi insanlardan uçup gittiğini bildirdi. Covid-19 ve işsizlik en çok siyahileri vurdu.

Jackson Bitcoinin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48 bin dolar civarında kalmaya devam ettiğini belirtti. Sadece on bir ay önce finansal krizin en düşük noktasında Bitcoin 4 bin dolardı.  Jackson insanların hala Bitcoin satın alması gerektiğini düşünüyor.

Yazar meselenin sadece çabuk zengin olmak olmadığını söyledi. Bitcoinin herkese eşit olarak sunduğu merkeziyetsiz sistem ile siyahi Amerikalılarla beyaz Amerikalar arasındaki gelir ve servet eşitsizliğini ve uçurumu kapatmak için bir bir fırsat olduğunu söyledi. Brookings Enstitüsüne göre “Beyaz bir Amerikalı ailenin serveti siyahi bir ailenin servetine oranı bugün yüzyılın başından daha yüksek.” 

“Sistem beyaz adamın oyunu olmaktan çıktığı anda insanların bu pazarın farklı olduğunu anlayacağını düşünüyorum. Mevcut finansal sistem gibi kimse içine girip kuralları değiştiremez. Bitcoin ırkçı bir varlık değil. Yani bu sistemle birlikte siyah Amerikalılar yeni bir sistem eşitlik ve özgürlük kurabilir “

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku