Bitcoin (BTC) Altın ın Piyasa Değerinin Yüzde 10 unu Ele Geçirdiğinde Fiyatı Bu Seviyeye Çıkacak.

0 4

 Bitcoin 2020nin sonlarından bu yana parabolik bir boğa koşusu yapıyor. Lider kripto para fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte Bitcoinin piyasa değeri de listelerde tırmanıyor. Bitcoin piyasa değeri konusunda Alibaba Berkshire Hathaway Visa JPMorgan Chase & Co. gibi tanınmış şirketleri geride bıraktı.

Üstelik önde gelen kripto para birimi zamanla altının tahtını sarsacağa benziyor. Dijital bir değer deposu olarak kabul edilen Bitcoin küresel ekonomik belirsizlik ve koronavirüs salgınının yarattığı büyük para basımı karşısında 2020 yılında çok popüler oldu. Kripto para birimi Wall Street yatırımcıları tarafından kaçınılmaz enflasyona karşı bir koruma olarak giderek daha fazla kullanılıyor ve kurumsal yatırımın kripto para birimlerine doğru eşi görülmemiş bir şekilde aktığını görüyoruz.

Bitcoin ve Altın Rekabeti

Bu nedenle bazıları Bitcoinin altının piyasa değerinin önemli bir bölümünü ele geçireceğine inanıyor. Ancak durum böyle değil!  En azından henüz değil. Blockchain analiz firması CryptoQuantın CEOsu Ki Young Juya göre kripto para birimi altının piyasa değerinin yalnızca yüzde 2sini almayı başardı.

BTCnin fiyatı geçen yılın sonuna doğru yeni zirvelere yükseldi ve geçen hafta 42 bin doların üzerinde yeni bir rekor kırdı. Gözlemciler çoğu yatırımcının Bitcoin satın almak için altınlarını sattığını ve bu gerçekleştiğinde Bitcoinin altının 10 trilyon dolarlık piyasa değerinin yaklaşık yüzde 7sini ele geçirdiğini öne sürdü.

Bununla birlikte Young-Juya göre Bitcoin aslında altından sadece yüzde 2 çalmayı başardı. Bu varlığın gerçekleşen piyasa değerine bağlıdır. Geleneksel piyasa değerinin aksine gerçekleşen piyasa değeri her bir Bitcoinin en son hareket ettiği zaman olduğu fiyatı hesaba katar. Özellikle merkezi borsalarda tutulan Bitcoinleri dikkate almıyor. Ek olarak kaybedilen coinleri hariç tuttuğu için piyasa değerinden önemli ölçüde daha düşüktür.

 13 Ocak itibariyle Bitcoin 701 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bu da altının piyasa değerinin en az yüzde 10unu ele geçirdiğinde Bitcoin fiyatının 154 bin dolar olacağı anlamına gelir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku