Bitcoin (BTC) ABD de Yine Mercek Altında

0 1

Hazine bakanı Yellenın açıklamalarından sonra yine dikkatleri üzerine çeken Bitcoin iki sebepten ötürü mercek altında. Amerikalı yetkililer hem kongre binansı baskınındaki yurt içi terörizminin finansmanında kullanıldığı için hem de Teksasta felakete yol açan elektrik kesintileri yüzünden Bitcoini suçluyorlar. 

ABD Kongresi alt komitesi ülke içindeki terörizm yanlılarının ve radikal grupların faaliyetleri için bir fon kaynağı olarak kripto para birimini kullanıp kullanmadığını araştırıyor.

25 Şubatta ulusal güvenlik kalkınma ve para politikası alt komitesi ” Kongre Baskını Sonrasında Yurtiçinde Terörün Finansmanı” başlıklı bir toplantı yapacak. Toplantı öncesi bir komite bildirisi “geleneksel bankalar ve ödeme platformları tarafından yapılan incelemeler arttıkça radikal grupların kripto para taleplerine yöneldiğini” belirtti.

Komite kripto para birimlerini kitle fonlaması hayır kurumları ve sosyal medya platformları dahil yasadışı faaliyet finansmanı için kullanıldığını iddia ediyor. Kripto paranın kongre ayaklanmasını finanse etmiş olabileceğini öne sürmek için iki ana olay kullanıldı.

Özellikle 8 Aralıkta intihar eden bir Fransız radikal örgüt üyesi çoğu bilinen aşırı sağcı aktivistlere ve internet kişiliklerine ait 22 adrese 2815 BTC (transfer sırasında 522 bin dolar değerinde) gönderdi.

Gönderdiği BTCnin 250 bin dolardan fazlası ayaklanma sırasında Kongre Binasında olduğu tespit edilen aktivist Nick Fuentese gitti. 

Komite tarafından alıntılanan diğer kaynak kongre protestolarını canlı olarak yayın yapan ve belgesel haline getiren Dlive platformunun kripto para birimi ile ödeme alması ve yapması. Belgeye göre platform “kuruluşundan bu yana radikal gruplara yüzbinlerce dolar” ödedi. Platform daha sonra Tron Vakfına ait olan eşler arası dosya paylaşım hizmeti BitTorrent tarafından satın alındı.

 Komite geleneksel finans suç faaliyetlerin raporlanmasını artırırken gelecekteki isyancıların faaliyetlerini finanse etmek için muhtemelen geleneksel olmayan yöntemlere yöneleceğine inanıyor. Bankaların ve diğer düzenlenmiş finans kuruluşlarının kullandığı raporlama yöntemleri nedeniyle “6 Ocak saldırısıyla ilgili tutuklamaların bir kısmının” başarılı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Kripto para birimi bir suçlunun sığınağıdır” anlatısına hala büyük ölçüde eğilim var.

Bitcoin influencerı Pierre Rochard Twitterda şunları söyledi:

 “Neredeyse tüm  terörizm aktiviteleri Bitcoin icat edilmeden önce vardı. Yurt içi terörizm ABD doları ile finanse edilmektedir. “

“The Crypto Monk” unvanını kullanan kripto para yatırımcısı kripto para biriminin fonları takip etme kabiliyeti nedeniyle Pokemon kartlarının bile ödeme için Bitcoinden daha iyi olacağını söyledi.

Teksastaki Elektrik Kesintileri

Pek çok Teksaslı milyonları günlerce elektriksiz ve  susuz bırakan kış fırtınasının ardından hala zor durumda ve tıpkı İranda olduğu gibi bazı otoriteler eyaletteki kripto madenciliği çiftliklerinin kriz sırasında büyük bir rol oynadığına inanıyor.

Madencilik danışmanı ve NEM Softwarein baş teknoloji sorumlusu Kristy-Leigh Minehan Texasın şu anda Sichuan gibi büyük bölgelerle karşılaştırıldığında elektrik şebekesinde önemli sorunlara neden olacak kadar madencilik donanımına sahip olmadığını söyledi.

Minehana göre Alman Bitcoin madencilik operatörü Northern Data eyaletin güç kaynağı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek tek şirket olabilir. Firmanın Doğu Teksasta bir madencilik çiftliği var HODL Ranch ve Layer1 gibi diğer şirketler ise Batı Teksasta. Madencilik uzmanı Teksastaki hashratein madencilik petrolünün bir yan ürünü olarak oluşan fazla gazı kullanarak teçhizatlarına güç sağlayan çiftlikleri içeren eyaletin enerji şebekesini bozmak için yeterli olmadığını ekledi.

Minehan Teksastaki madencilik çiftliklerinin çoğunun yenilenebilir enerji ve kömür karışımından güç aldığını söyledi. Hâlâ devletin enerji şebekesine bağımlı olsalar da gerektiğinde jeneratörlere de erişebilirler.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku