Bitcoin, borsanın “kıvrılma etkisi” durumunda düşecek mi yoksa yükselecek mi?  

0 1

 Bitcoin muhtemelen yeni bir boğa koşusunun eşiğinde ancak borsa ile ani ve sarsılmaz bir korelasyon durumu devam ediyor. Önümüzdeki potansiyel olarak sarsıntılı bir Başkanlık seçimi ve salgının hala kritik bir faktör olduğu düşünüldüğünde analistler borsanın bir yöne ya da diğerine bastırılmış enerjiyi serbest bırakmaya hazır “kıvrımlı” ve riskli olduğunu söylüyorlar.

Kıvrılma etkisi nedir?

Kıvrılma etkisi aslında borsanın baskı altında olduğunda eksi yönde giderken aniden yön değiştirip olumlu yönde atak yapması olarak tanımlanıyor…

Bu tür kıvrılma ne kadar uzun süre devam ederse giderek daha güçlü bir hareketle sonuçlanacaktır. Borsa yine düşerse Bitcoin bu kıvrılma etkisinden olumsuz etkilenecek mi? Yoksa her iki piyasa için daha iyi günler mi var ufukta?  

2020nin Başlarında Bitcoin ve Borsa Korelasyonu

Borsa ve kripto para birimleri şu anda piyasa döngülerinin çok farklı aşamalarında. Hisse senetleri 90 yıldan fazla süren bir boğa piyasasının ardından potansiyel olarak zirveye ulaşırken hızlı tempolu kripto piyasası üç yıllık bir kıştan sonra çözülüyor.

2020nin başında borsa tüm zamanların en yüksek seviyelerini belirlerken Bitcoin ve kripto yüksekleri geri kazanmak için ilk büyük girişimini yaptı ve başardı. Bitcoin fiyatı kısa bir süre için 10.000 doların üzerinde tuttu ancak ardından pandeminin piyasaları yıkan etkisi geldi.

Karantina koşulları paniğe ve korkuya yol açtı. Hem Kripto dünyası gem de borsa derin bir yara aldı. 

O zamandan beri S&P 500 ile Bitcoin arasında bir korelasyon varlığını sürdürüyor. Zaman zaman kripto para birimi altınla da bir korelasyon paylaşıyor ancak şu anda tüm piyasalarda karanlık ve belirsiz  bir borsa duyarlılığı hakim.

Korkunun geri dönüşü ya da en azından ihtiyat piyasalar arasında kararsızlığa ve analistlerin dediği gibi “kıvrılma” etkisine yol açtı.

 Kıvrılma Etkisi BTCyi Nasıl Etkileyecek?  

Dünyada sosyal politik ve ekonomik olarak yaşanan her şeye rağmen bu “kıvrılma” etkisi Bitcoin veya hisse senedi piyasası için illa ki kötü haberler anlamına gelmiyor.

Bespoke Yatırım Grubuna göre bu klasik “kıvrılma piyasası” aşağıda resmedilen S&P 500 üzerindeki bir boğa bayrağına atıfta bulunarak kırılma geldiğinde dayanıklılığın daha yüksek olacağını gösterecektir.

 S&P 500 bir boğa bayrağı oluşumundan çıkarsa % 15 daha yüksek bir hareketi hedefliyor olacaktır. Bu büyük hareket borsa standartlarına göre büyük ve önemlidir ancak kriptoda gün içinde yaygın olarak görülen şeydir.

 Bitcoin ve diğer kripto para birimleri çok daha istikrarsızdır ancak aynı zamanda bu kıvrılma etkisini de yaşamaktadır. Tarihi oynaklığı ve Bollinger Bantlarını (volatilite ölçüm aracı) gösteren aşağıdaki grafikte Bitcoin her iki aracın da sıkılaştığını gösteriyor.

Tarihsel dalgalanma kripto varlığının şimdiye kadarki en büyük hareketlerinden bazılarına yol açan bir seviyeye düştü. Bu arada analistlerin bahsettiği kıvrılma etkisi Bollinger Bantlarının daraltılmasıyla görselleştirilebilir.

Bandlar “sıkıştırdığında” tipik olarak büyük bir hareket izler. Borsa yukarı hareket için kıvrılıyorsa ve tüm işaretler Bitcoinde daha da büyük bir harekete işaret ederse geriye kalan tek şey seçilecek bir yöndür ve Bitcoinin boğa koşusu nihayet başlayabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku